5 растения, които задължително трябва да засеете през юли

03 юли 2025, 14:24 часа

Юли е идеалният месец за засяване на двугодишни цъфтящи растения. При благоприятни климатични условия те скоро ще ни очароват с разкоша на цветовете си. Първите лехи в зеленчуковата градина вече са ожънати. Засяването на първите есенни и зимни зеленчуци вече е на дневен ред.

Още: Деформирани краставици: Какво го причинява и как да си върнете идеалната реколта

5 растения, които могат да се засеят през юли

  • Засяване на теменужки

Теменужките (хибриди Viola Wittrockiana) са сред класиките в декоративната градина и обикновено се отглеждат като двугодишни растения. В зависимост от сорта, тези теменужки са украсени с едри, често многоцветни цветове, вариращи в нюанси от бяло до синьо и виолетово. Ако бъдат засети през юли, тези краткотрайни многогодишни растения могат да се развият в енергични – и често вече цъфтящи – видове до есента.

През септември растенията могат да бъдат разделени и засадени на желаното място в градината. Те виреят на слънчево до частично засенчено място. Почвата трябва да е добре полегнала, богата на хранителни вещества и хумус. Когато засаждате растенията в градината, уверете се, че са на около 20 сантиметра разстояние от съседните растения. Поливайте с дъждовна вода с ниско съдържание на вар и поддържайте субстрата свеж до влажен, но не мокър.

Още: Сянката не е проблем - най-красивите цъфтящи лози за тъмните кътчета на градината

  • Засяване на агнешка маруля

Тези, които искат да се насладят на първата прясно набрана салата през септември , могат да започнат да сеят този богат на витамини зеленчук от средата на юли. Първо, разрохкайте почвата в слънчева зеленчукова леха, отстранете всички плевели и я навлажнете. След това семената могат да се засеят – разпръснато или на редове.

За сеитба на редове се препоръчва разстояние от около десет сантиметра и дълбочина на браздата от половин сантиметър до един сантиметър. Покрийте семената с почва, притиснете я с дъска и поддържайте субстрата равномерно влажен. Опитът показва, че семената покълват след около три седмици – успехът на покълване е още по-висок с пластмасово покритие. Първите съцветия могат да се съберат след осем до десет седмици.

Още: Опитните градинари обожават тези растения – не искат вода, но цъфтят като луди

  • Посейте магданоз

Любителите на билки могат да сеят магданоз през юли. Тази популярна кулинарна билка расте особено добре в смесени култури с домати, както в саксии, така и в лехи. Когато избирате място, имайте предвид, че магданозът трябва да се отглежда на едно и също място само на всеки четири до пет години.

За зимна реколта е най-добре билката да се сее в оранжерия, започвайки от средата на юли. Въпреки това, там трябва да се осигури адекватна вентилация в горещи, слънчеви дни.

Като общо правило се препоръчва разстояние между редовете от 20 до 30 сантиметра и дълбочина на сеитба между един и два сантиметра. Поливайте почвата равномерно по време на фазата на покълване и я поддържайте чиста от плевели през цялото време. Семената трябва да покълнат след три до четири седмици, а първите листа от магданоз могат да бъдат събрани приблизително осем седмици след сеитбата.

Още: Само през юли: Подхранете краставиците с това и ще се радвате на реколта до есента

  • Засяване на Белис

Белисите, осигуряват красиви цветни пръски в градината през пролетта и лятото със своите цветни топки. За да се насладите на тези двугодишни цветове през следващата година, те трябва да се засеят директно в лехата или саксията през юли. Те виреят най-добре на слънчево до частично засенчено място в градината.

Преди сеитба е препоръчително почвата да се разрохка добре и да се подобри с компост. Важно е също така семената да се засяват плитко и да не се допуска изсъхване при никакви обстоятелства. Както винаги, тук е необходима деликатна работа, тъй като Белисите изобщо не понасят преовлажняване.

Още: Искате пищни и красиви цветя? Ето какво трябва да направите в градината през юли

  • Засяване на есенни и зимни репички

За късна реколта и зимно съхранение, сеитбата на репички през юли също е добър вариант. В идеалния случай почвата за тези средно издръжливи растения трябва да е дълбоко разрохкана и богата на хумус, но не прясно наторена. Уверете се, че през последните три години в лехата не са расли други кръстоцветни растения.

Засейте семената на дълбочина от два до три сантиметра в редове, на разстояние около 30 сантиметра един от друг. Разстоянието между редовете трябва да бъде от 10 до 15 сантиметра.

В зависимост от сорта, от сеитбата до прибирането на реколтата отнема от осем до десет седмици; за зимните репички обикновено трябва да очаквате 13 до 15 седмици. При температури около нулата, есенните и зимните репички обикновено се съхраняват добре и ще се запазят в продължение на няколко месеца.

Още: Богата реколта по време на суша? Опитните градинари знаят как

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Цвета Господинова
Цвета Господинова Отговорен редактор
Новините днес