Картофите са идеалният зеленчук за начинаещи градинари -те не изискват много грижи и почти винаги реколтата е гарантирана. Най-големият проблем, който редовно възниква при отглеждането на картофи, е късната мана.
Още: Сочни и сладки: 5 сигурни знака, че смокините са готови за откъсване – не изпускайте момента
Как да предпазим картофените насаждения от късна мана
Гъбичката, наречена Phytophthora, първоначално атакува листата, но по-късно и стъблата и дори прониква в грудките на картофените растения. Въпреки че има сортове картофи, които са по-малко податливи, нито един сорт не е устойчив.
Най-лесният начин да избегнете този проблем е да отглеждате ранозреещи сортове, така наречените ранни картофи, и да покълнете предварително семената от картофи още в началото на март. По този начин можете да съберете реколтата от домашните си картофи, преди сезонът на гъбите наистина да започне през лятото.
При сортовете картофи с дълъг вегетационен период, така наречените картофи за съхранение, нападението от вредители зависи и от местоположението. Ако картофите са на слънчево и проветриво място в градината, листата могат да изсъхнат сравнително бързо след валежи и да останат здрави по-дълго.
Още: Деформирани краставици: Какво го причинява и как да си върнете идеалната реколта
Какво друго трябва да имате предвид, когато се грижите за картофите си, за да си осигурите добра реколта? Прочетете следващите три съвета.
- Съвет 1: Картофи на хълма
Трябва да окопавате картофените стъбла няколко пъти през пролетта и началото на лятото. При контакт с почвата те образуват така наречените допълнителни корени с грудки, което води до по-голяма реколта.
Започнете този процес веднага щом младите картофени кълнове са на около 15 сантиметра височина над почвата и ги окопавайте на около 10 сантиметра дълбочина. Повторете този процес на окопаване още веднъж или два пъти, след като картофите пораснат допълнително.
Още: Сянката не е проблем - най-красивите цъфтящи лози за тъмните кътчета на градината
Има дори специален инструмент за окопяване на картофи. Този инструмент се състои от два малки, огледално обърнати плуга, които повдигат почвата отляво и отдясно между редовете с картофи. Тъй като рядко се нуждаете от такъв инструмент, можете просто да използвате градинска мотика или лопата, за да издърпате почвата по-близо до растенията.
- Съвет 2: Събирайте картофени бръмбари
Колорадските бръмбари почти сигурно ще нападнат картофите ви рано или късно. В зависимост от времето, проверявайте растенията си на всеки три до четири дни, започвайки от края на април, и събирайте възрастните колорадски бръмбари. Това ще помогне да се контролира нашествието.
Още: Опитните градинари обожават тези растения – не искат вода, но цъфтят като луди
Важно: Следете не само за възрастните колорадски бръмбари, но и за червеникаво-черните ларви и лапичките от малки жълти яйца, които обикновено се прилепват към долната страна на листата на картофеното растение.
Най-лесно е да ги съберете сутрин, когато колорадските бръмбари са все още студени и неактивни. Тъй като те често падат на земята, когато са заплашени, най-добре е да държите купа под растението. След това разклатете за кратко издънката и хванете колорадския бръмбар, докато пада.
Още: Само през юли: Подхранете краставиците с това и ще се радвате на реколта до есента
- Съвет 3: Водни картофи
Картофите са сравнително устойчиви на суша, поради което се отглеждат успешно дори в полупустини. Ако обаче искате да съберете големи грудки, трябва да поливате растенията обилно веднъж седмично по време на продължителна суша.
Най-добре е да нанасяте водата директно в основата на всяко картофено растение с помощта на лейка, за да поддържате чувствителните към гъбички листа сухи. Можете също да използвате по-твърда чешмяна вода, картофите не са чувствителни към варовик.
Още: Искате пищни и красиви цветя? Ето какво трябва да направите в градината през юли