Доматите са култура, която често е засегната от различни заболявания. За да се предотврати това, се препоръчва да се прибегне до превантивни мерки, изискващи позването на бордолезов разтвор. Можете да го купите в специализиран магазин или да го приготвите сами, но в този случай ще трябва стриктно да следвате инструкциите и да не се отклонявате от тях.
Болести по доматите, които могат да се лекуват с бордолезов разтвор
Бордолезовият разтвор е подходящ за лечение на много опасни болести, към които доматите са податливи. Те включват късна мана и кафяви петна. Ако не се вземат мерки, болестта се разпространява във всички части на доматите, включително плодовете, което води до смъртта на растенията.
По-малко разсад, по-голяма реколта: Отглеждане на домати на две стъбла
Кога да приложим бордолезов разтвор:
1. Късна мана. Проявява се под формата на малки мокри петна по листата, които с времето потъмняват и стават кафяви. Наред с мокрите петна се появяват следи от лек налеп. При това заболяване плодовете стават бордо и е забранено да се ядат.
2. Стрийк. Това заболяване се появява много рядко, но е много опасно, тъй като засяга растенията с невероятна скорост. Често засяга централната част на храста и само за няколко дни обхваща целото растения. Ако доматите са засегнати от стрийк, лечението трябва да започне незабавно. По плодовете се появяват оранжеви или жълти петна и започва процесът на гниене.
3. Кафяво петно. Често срещан проблем, с който се сблъскват градинарите. Появява се, когато не се грижат правилно за зеленчуковите култури. Може да се разпознае по светлите петна, които се появяват по върха на храста. Петната бързо се увеличават по размер и придобиват кафяв оттенък.
Бордолезовият разтвор трябва да се пръска от фин пулверизатор. За да не се навреди на растенията, към процеса на приготвяне на разтвора трябва да се подхожда с максимална отговорност.
Инструкции за приготвяне на разтвор от бордоска смес
За да приготвите работния разтвор, трябва да подготвите марля, която ще се използва като филтър. Също така трябва веднага да вземете контейнер от 5 и 10 литра и пръчка за разбъркване на течността.
Как да се справим с кафявите петна по доматите: Трикове, които си струва да знаете
Внимание! Забранено е използването на метални контейнери. Пластмасови, стъклени, дървени са отлични варианти.
Алгоритъмът за приготвяне изглежда така:
- Вземете 5-литров съд и налейте в него 2 литра топла вода.
- Вземете необходимото количество меден сулфат, посочено от производителя на опаковката, добавете към вода и разбъркайте, докато се разтвори напълно, така че да не остане нито един кристал.
- Добавете 3 литра студена вода и разбъркайте всичко отново.
- Вземете 10-литров контейнер, налейте 2 литра вода в него и добавете калциев оксид.
- Калциевият оксид трябва да се охлади, за това е необходимо разтворът да се разбърка добре. Когато водата започне да взаимодейства с калциевия оксид, се получава разтвор, наподобяващ мляко.
- Налейте още 3 литра вода в същия съд и разбъркайте всичко.
- Разтворът от 5-литровия контейнер се излива в 10-литров контейнер и всичко се разбърква старателно.
- Разтворът трябва да има равномерен тюркоазен оттенък без бучки.
- За да стане разтворът напълно хомогенен, той се филтрира с помощта на марля, която е сгъната на няколко слоя.
- След като разтворът е филтриран, можете да започнете обработката на доматите.
Какво е забранено да се прави по време на приготвянето на работния разтвор
Ако не смесвате меден сулфат с калциев оксид, а обратното, ще получите смес, която няма да бъде ефективна.
Забранено е смесването на компонентите в суха форма. Само след разтваряне във вода и по никакъв друг начин.
Как солта помага за богата реколта от домати?
Когато смесвате два разтвора на базата на меден сулфат и калциев оксид, трябва да се уверите, че разтворите са с еднаква температура.
Как да проверим качеството на бордолезовия разтвор
Ако нивото на киселинност е високо, тогава такъв разтвор е забранен за пръскане на домати, тъй като може да повреди храстите.
След пръскане с такъв продукт, по плодовете ще се появят жълти ивици, върху които ще се образуват пукнатини. Ако разтворът е твърде алкален, той няма да представлява опасност за растенията, но няма да остане върху растенията след пръскане, така че ефектът ще бъде нисък.
След разбъркване на разтвора, на дъното може да се появи малка утайка, която не е опасна. Тя обаче може да се образува и ако количеството калциев оксид е било превишено. Но, както показва практиката, това не влияе по никакъв начин на ефекта и разтворът може да се използва без страх.
Как да се справим с болестите по корените на доматите?
Проверка на нивата на киселинност и алкалност на разтвора
Има няколко начина за проверка на тези индикатори:
- В първия случай ще ви е необходима лакмусова хартия. Ако я потопите в разтвора, тя ще промени цвета си, което ще ви помогне да разберете каква среда има готовият разтвор.
- Във втория случай ще ви е необходима фенолфталеинова хартия. Ако нивото на киселинност е високо, хартията ще придобие пурпурен оттенък.