Опитните градинари прилагат различни трикове за увеличаване на добавите от краставици. Едно от средствата, които използват, е сода. Тя оказва положителен ефект върху киселинността на почвата, нейния състав, борбата с гъбичните заболявания, а от там и реколтата.
Още: Ако листата на доматите се извиват, веднага ги полейте с този тор
Още: Основни грижи за зелето през юли
Ползи от содата за краставиците
Содата е източник на въглерод, който има положителен ефект върху растежа на растенията. Когато се използва правилно, тя увеличава количеството на плодовете и освен това подобрява качеството им.
Отглеждане на краставици - 3 грешки за появата на празни цветове
Краставиците предпочитат да растат в почва с неутрално или леко кисело pH. Използването на сода за хляб като тор помага за нормализиране киселинността на почвата. В резултат на това тя става по-подходяща за отглеждане на краставици.
Още: Как да отгледате гигантски домати: 2 тора, които са задължителни през юли
Още: Поливане на розите: Кога е най-добре да се прави
Също така си струва да се подчертаят антисептичните свойства на содата. Благодарение на това тя ефективно се бори с различни гъбични заболявания, като най-често срещаните са: сиво гниене и брашнеста мана. Разтвор на сода може да се използва като противогъбично средство, намалявайки вероятността от увреждане на краставиците и помагайки за поддържане на здравето им.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Розите ще започнат да растат 2 пъти по-бързо, ако ги поливате с този тор
Содата за хляб може също да увеличи наличността на хранителни вещества за растенията, като подобри тяхното усвояване от корените. Благодарение на това свойство качеството на реколтата се повишава.
Правилно торене на краставиците със сода
За да приложите този тор, трябва да използвате следната схема:
- Една чаена лъжичка сода се разтваря в литър чиста вода.
- Разтворът трябва да се излее директно върху почвата. Не трябва да се допуска попадане на содения разтвор върху листата на растенията.
- Торът може да се използва през целия вегетационен период.
След торене със содата е необходимо обективно да оцените състоянието на растението. Също така е необходимо този тор да се прилага разумно. По-добре е да не прилагате посочения тор повече от веднъж седмично, тъй като това може да има нежелани последици за растежа им.
Още: Най-разпространените болести по доматите - какво да правим
Още: Краставиците цъфтят, но не дават плодове: Едно просто действие и ще решите проблема
Други средства за торене на краставиците
Подхранването на краставици с пепел е почти най-ефективният тор (пепелта от бреза съдържа до 10-12% калий, 4-6% фосфор, 30-40% калций и други микроелементи, включително магнезий и бор, но не и азот ), което може да бъде използва се практически от самото начало на цъфтежа на растението. В случая тази съставка се прилага като тор на всеки 7-10 дни (особено в периода на плододаване).
Освен това опрашването на растенията с пепел помага в борбата срещу много вредители - листни въшки, паякообразни акари, както и охлюви и охлюви.
За да приготвите разтвор от дървесна пепел, трябва да вземете 1-2 чаши пепел (100-200 грама) и да я разредите в 10 литра вода. След това използвайте разтвора за поливане в корена. Разходната норма е 3-5 литра разтвор на 1 квадратен метър или 0,5-2 литра на 1 растение.
Защо листата на краставиците пожълтяват