Как да спасите краставиците от юлската жега

08 юли 2025, 12:26 часа

Жегата през юли може да окаже пагубен ефект върху реколтата на краставиците, така че през този период трябва да обърнете специално внимание на растенията, за да не загубите плодовете им. Това се отнася за всички градински куктури, но краставиците най-често страдат от жегата. 

Грижа за краставиците по време на юлската жега

В горещите дни поливането на лехите е задължително. В случая е лесно да се прекали с количеството на използваната вода, така че лехата ще подгизне сериозно, което може да доведе до гниене на краставиците. Поливането в жегата може дори да унищожи реколтата, защото слънчевите лъчи ще изгорят листата. 

Най-добрият домашен тор за краставици: Трябват ви само 2 съставки и те ще растат като плевели

За да се осигури на краставиците достатъчно влага, те не трябва само да се поливат, а да се пръскат. Градинарите с опит препоръчват редуване на процедурите. Това ще помогне на зеленчуците да получат необходимото количество вода без вреда. Поливането трябва да се извършват само сутрин или вечер, а пръскането е по-добре да се извършва вечер.

Водата трябва да проникне дълбоко в кореновата система. След поливане градинарите с опит препоръчват допълнително да разрохкате почвата, за да предотвратите образуването на кора, която може да блокира достъпа на вода и въздух до корените.

Още съвети за предпазване на краставиците от жегата

Мулчът може да се използва за задържане на влагата в почвата. През лятото окосената трева е идеална за мулчиране на краставици. Тя ще помогне за предотвратяване на бързото изпаряване на водата и ще поддържа стабилна температура на почвата.

Тествано от опитните градинари: Полейте краставиците с това и реколтата им няма да има прибиране

За да запазите реколтата в жегата, трябва да се погрижите и за защитата на растенията от слънчева светлина. Най-добрият вариант е агрофибърът , който е добре пропусклив за въздуха. Закрепете материала така, че да не се повдига от вятъра.

Калиевите торове ще помогнат на зеленчуците да понасят по-добре високи температури. Те трябва да се прилагат в почвата, за да осигурят на зеленчуците хранителни вещества. Освен това можете да използвате торове, които съдържат цинк, магнезий и бор. Тези микроелементи могат да допринесат за цялостното укрепване на растенията и да им помогнат да устоят на стреса. За да подобрите растежа на краставиците и да ги предпазите от вредители и болести, е необходимо да използвате млечно подхранване. За целта разтворете 1/2 л мляко в 10 л вода и използвайте за поливане.

Не забравяйте редовно да берете узрели плодове от градината, за да стимулирате образуването на нови завръзи. Това действие ще ви позволи да получите максимална реколта.

Краставиците цъфтят, но не дават плодове: Едно просто действие и ще решите проблема

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес