Изложба разказва интересни факти от Руско-турската война

25 март 2013, 15:07 часа 34900 прочитания 0 коментара

За японския барон Сейго Ямадзава и за още множество интересни лица, преки свидетели и участници в Руско-турската война разказва откритата днес изложба "135 години от Освобождението на България през погледа на обектива, перото и четката", предаде БГНЕС.

Изложбата е организирана от Държавна агенция "Архиви" с финансовата подкрепа на Столична община и е разположена в градската градина пред Народния театър "Иван Вазов". В нея са показани снимки от бита, градски пейзажи и малко познати лица, участници в героичните събития, карти и литографии проследяват хода на военните действия, главните действащи лица, както в руската армия, така и в турския лагер. Наред с политици и военни, са представени и кореспондентите, акредитирани в Полевия щаб на Действащата руска армия, отразяващи с дописки до световните медии хода на военните действия от мястото на събитията. Ръководени от завеждащия канцеларията на главнокомандващия на Действащата руска армия полковник Михаил Газенкампф, в действията си военните кореспонденти поемат задължението за коректност към армията, в която са аташирани, и опазване на военната тайни.

Един от кореспондентите е и японският барон Сейго Ямадзава (1846-1897), който става свидетел на обсадата на Никополската крепост. По време на войната той е представител на Японския император в Действащата руска армия на Балканския полуостров и военен кореспондент. Той има чин на генерал-майор. По свое желание и с разпореждане на началник-щаба на Действащата армия генерал Непокойчицки японецът е прикрепен към Западния отряд на генерал Криденер като е назначен за командир на взвод в руската военна част. Пристига в Свищов на 30 юни 1877 година и няколко дни след като войските на генерал Драгомиров форсират успешно Дунава. Две седмици след това на 14 юли той е свидетел на обсадата на и щурма на Никополската крепост. Награден е с руския орден Свети Владимир IV степен, както и с румънски отличия.

За Руско-турската освободителна война знаем почти всичко, едва ли можем да открием ново разтърсващо историческо събитие. Затова давайки си сметка, че живеем в едно вече доста различно време, време на образи и по-малко на писмено слово, преценихме, че е по-добре да направим изложба, която събира по-голяма част от визуалната памет за Руско-турската война, снимки, картини, скици, гравюри, карти, които проследяват едни известни събития, но дават аромата, дават атмосферата на отминалото време, обясни днес доц. Мартин Иванов, председател на Държавна агенция "Архиви".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес