От общо 1765 работещи в здравната система на област Смолян 498 лица са заявили желание да се ваксинират – това представлява 28,2%, съобщи днес д-р Мими Кубатева, директор на Регионалната здравна инспекция.
Още: След стачката на градския транспорт: И медицинските сестри готвят протест
Още: Бивш министър: С наличните пари можем да имаме много по-структурирано здравеопазване
Тя уточни, че продължават организацията на имунизационния процес до получаването на ваксината през месец януари, каквито са очакванията.
„Човечеството се е спасило от много заболявания благодарение на ваксините. Когато обаче се започва ваксинация или ново лечение, или каквото и да е друго от този род, хората, които ще правят ваксинацията, и тези, които ще я получат, трябва да са известени какво се цели с ваксината - кои хора могат да бъдат имунизирани, какви са противопоказанията или страничните ефекти. Това го има за всяка ваксина, за всеки препарат. Само кампания: "Трябва да се ваксинираме!" не е достатъчна“, е мнението на пулмолога д-р Златка Шопова. Тя е дългогодишен управител на диспансера за туберкулозно болни, който бе закрит. Не е спирала да практикува професията си и е изключително уважаван лекар, доайен в професията за област Смолян.
Според нея хората трябва да са наясно какво се очаква, защото се страхуват и така е редно.
Още: БСП ще си има подуправител на НЗОК. Без SMS-и за извършени здравни услуги
„Личните лекари също трябва да са наясно с всичко това, защото не дай, Боже, да има някакви странични ефекти, тогава ще стане много сложно. Когато хората са убедени и знаят за какво става въпрос, ще го направят. Няма друг начин, няма как да стане без ваксина. Много е рано още да се каже какво ще се случи след 2-3-5 години, но ваксините са свършили огромна работа за цялото човечество“, отбеляза д-р Шопова.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Можачите няма да успеят": ПП-ДБ не виждат как ще има безплатни лекарства за децата от юли (ВИДЕО)
Още: "И ние може да не идем на работа": Медицинските сестри готвят ефективна стачка
На въпрос дали ще се ваксинира тя отговори: „Ще се ваксинирам ако или когато знам повече информация за ваксините. Става въпрос и за мен, и за близките ми. Мисля, че по-голяма част от хората по този начин ще решат проблема“.
На същия въпрос отговориха и всички участници в днешния брифинг.
„След всичко това, което чухме от специалистите, по-скоро да, ще се ваксинирам“, отговори областният управител Недялко Славов.
Още: Затягат контрола над поскъпването на лекарствата без рецепта
Още: Постковид синдром и лаймска болест: Каква е връзката и как да се опазим?
„Аз също съм заявила желание, зависи какво ще се случи до момента, в който дойдат ваксините. Знаете, че имат и противопоказания“, отговори д-р Кубатева.
„Да, аз ще се ваксинирам“, отговори д-р Марин Даракчиев – изпълнителен директор на областната болница.
„Да, и аз ще се ваксинирам“, отговори пулмологът д-р Григор Лалов, работещ в Ковид-отделението на МБАЛ – Смолян.
На въпрос към д-р Кубатева как оценява процента на работещите в системата на здравеопазването, заявили готовност да се ваксинират, тя отговори, че към момента процентът е като средния за страната и приема нещата като нормални.
„Оттук-нататък очаквам да има повече информация, конкретна за всяка една ваксина, която ще бъде прилагана. На базата на тази информация пациентите ще бъдат информирани от личните си лекари, от всички медицински специалисти, които ще бъдат ангажирани с този процес. Надявам се с подробната информация, която ще дойде, да бъдем убедени в качествата на ваксините и това какво наистина можем да очакваме с акта на имунизиране“, посочи д-р Кубатева.
По думите на д-р Лалов медиците продължават да трупат знания за диагностика и лечение на коронавируса.
„Впечатлението ми е, че това заболяване е много непредвидимо. Не е както всички казват - обикновен грип. То не е грип. Протичането му както може да е много леко, така може да е девиантно (отклоняващо се съществено от нормата – б.а.), с много бързо влошаване, с много увреждания на доста органи и системи, заяви пред журналисти днес д-р Григор Лалов. Той работи във Вътрешно отделение на областната болница, т. нар. Ковид-структура. Специалист е по пулмология и фтизиатрия с квалификация по бронхоскопия и функционално изследване на дишането.
Лошото според него е, че това заболяване влошава придружаващите заболявания. „Нашите пациенти - както в областта, така и в страната, са с доста придружаващи заболявания. Част от тях са нелекувани, тепърва се откриват се в хода на лечението на ковида. Като клинично протичане то основно засяга дихателната система. Засяга белите дробове и е с едно тежко усложнение, което трудно се повлиява на лечение – това е васкулитът, с респираторен дистрес, с нарушаване на оксидинацията на организма, съответно с всички други последствия, което води това след себе си - влошаване на състоянието на сърдечно-съдовата система, на метаболитната система, на нервната система и т.н.“, обясни д-р Лалов.
„От опита през тези месеци - масово болни и с пневмонии, забелязвам, че много голяма част, ама много голям процент от пациентите са започнали антибиотично лечение още от първия ден или сами, или по телефона. За мен това е абсолютно нелогично и ненормално“, подчерта пулмологът д-р Златка Шопова. По думите й обаче такова безконтролно и ненужно използване на антибиотици в много случаи по-нататък носи последици - развива се резистентност, която ще даде" плодове" след години. Безконтролно е и амбулаторното лечение.
„Много голяма част от хората си купуват антибиотици за всичко, което може да им дойде на ум. В сегашната ситуация някои от лекарите, не само общопрактикуващите, препоръчват по телефона антибиотици - един, два, три. Казвам го от опит, а не някой да ми го е съобщил. Това за мен е абсолютно неправилно. Първо, вирусните инфекции не се влияят от антибиотици. Антибиотиците вършат работа по-нататък и не може по този начин да се работи. Голяма част от хората наистина вземат антибиотици на своя глава. След това личният лекар или друг лекар казва: "Спри това и вземи еди-какво си" и след две седмици вече е с пневмония и е вече при д-р Лалов или е амбулаторно. Не само за антибиотиците - такова безконтролно самолечение е абсолютно ненормално“, заяви още д-р Шопова.
Според нея всяка епидемия може да покаже недостатъците на една здравна система, но в България имаме хроничен недостатък – на медицински кадри.