Само преди два века британският кралски флот царуваше над океаните, налагайки на света своя "стандарт за два флота" – той беше по-мощен от двата си най-близки конкуренти, взети заедно. Днес картината се е променила коренно: 73 кораба с общо водоизместване под милион тона, което е 9 пъти по-малко от американския флот и 3 пъти по-малко от китайския и руския по отделно. Дори Япония, която няма глобални амбиции, почти се е изравнила с Великобритания по военноморска мощ.
Този 200-годишен спад обаче може, ако не да бъде спрян, то поне да бъде забавен. Авторитарният обрат на САЩ при Доналд Тръмп, особено отдръпването от подкрепата за Европа и Украйна в полза на сближаването с Русия, принуждава европейските страни сериозно да се замислят за собствената си отбрана. Премиерът на Обединеното кралство Киър Стармър вече обяви планове за увеличаване на военните разходи до 2,5% от БВП до 2027 г. и до 3% до 2035 г. Това означава допълнителни 17 милиарда долара годишно за персонал, оборудване и операции.
Колко ще получи Кралският флот и как ще използва евентуалните допълнителни средства, все още не е известно. Той трябва да получи лъвски пай - това ще позволи на британския флот да си възвърне част от предишната слава и ще разшири гаранциите за морска сигурност в цяла Европа. Още: На Острова взимат мерки: Подводници без екипажи срещу руския "сенчест флот"
Флот на цяла Европа
Кралският флот може да се превърне във флота на цяла Европа. Това би било логично. „Великобритания е островна държава, чиято сигурност и просперитет винаги са зависели от контрола над моретата“, казва военният експерт Пийт Съндерман. „Тъй като континенталните сили изграждат своите сухопътни сили, логично е Кралският флот да бъде отговорен за морската сигурност на Европа.“
За британците изграждането на флота им е по-изгодна инвестиция, отколкото, да речем, мащабно разширяване на малката им сухопътна армия. „Британската армия е в окаяно състояние, до голяма степен по своя вина и не бива да хабим допълнителни ресурси за пресъздаване на БАР“ (Британската армия на Рейн в Германия от времето на Студената война) или нова "Висланска армия" в Полша", казват анализатори.
"За да се превърне в наистина значителна сила, армията ще се нуждае от поне още 40 000 души, но в сегашната обстановка набирането и задържането на този брой военнослужещи е просто нереалистично", твърди Съндърман. "Повратен момент ще бъде способността на Кралския флот да привлече и задържи дори 2000 нови матроси" - Още: Путин играе игра за 100 милиарда долара със САЩ
Допълнителният персонал е от решаващо значение за разширяването на ВМС. През последните години командването неочаквано изведе от експлоатация или консервира няколко кораба, включително ценни фрегати, десантни кораби и спомагателни съдове не защото не могат да бъдат поддържани, а поради недостиг на екипажи.
Флотът, страдащ от сериозна криза, не е в състояние да привлече достатъчно новобранци от години.
Проблемите и решенията
Реалистичен план за изграждане на по-голям и по-модерен флот с достойни заплати и баланс между работа и личен живот, за който професионалните моряци настояват, би могъл да обърне хода на кризата. Да, военноморските сили също се нуждаят от милиарди, за да строят кораби и да ги експлоатират. Но "набирането и задържането на персонал са по-фундаментални въпроси от корабостроенето", каза Сидхарт Каушал, анализатор в Кралския институт RUSI. Още: Путин: Ядрените оръжия на руския военноморски флот са модернизирани на 100%
Междувременно Кралският флот вече очерта контурите на програма за разширяване, която може да доведе до влизане в експлоатация на дузина или повече високотехнологични кораби. За да се компенсира недостигът на надводни сили (в момента в експлоатация остават само 8 остарели фрегати Тип 23 и 6 нови разрушителя Тип 45), се строят два нови класа фрегати - противолодъчната Тип 26 и многоцелевият Тип 31.
Флотът ще се нуждае от така необходимата сила чрез допълнителни поръчки (освен планираните 8 кораба Tип 26 и 5 Tип 31) или хипотетичния Tип 32. Днешните ескортни кораби едва ли са на ниво със задачата (например, ескортиране на два самолетоносача и защита на водите от руски кораби), камо ли да се бият със сериозен враг на хиляди мили далеч от дома.
Ако подобен подсилен флот изглежда като нещо хипотетично, то наистина е така. Дори с нарастващия бюджет и необходимостта от укрепване на европейската отбрана след оттеглянето на САЩ, британското правителство трябва да се откаже от дългогодишната си тактика на стратегическо пренебрегване на военноморските сили, която вече е погребала част от морското наследство на страната. Още: Зад кулисите на новия европейски план - масово конфискуване на корабите от руския "сенчест флот"
Да се надяваме, че този път нещата ще бъдат различни.
Автор: Дейвид Акс
Превод: Ганчо Каменарски