Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов Иванов обяви, че е предложил на шефът на Института по пътна безопасност Диана Русинова да оглави Агенция „Пътна инфраструктура“ и да направи сама политиките в АПИ, за които говори. Но тя му отказала, отговорила, че това не е сериозно. Аз винаги съм сериозен, каза министърът в студиото на bTV. Отправил поканата преди 4 дни. Министърът се закани, че ще поиска оставките на новите шефове в АПИ, ако не се справят. Още: Иван Иванов: През август започва ремонтът на отсечката, на която загина 12-годишната Сияна
Катастрофи, решения и пак катастрофи
Още: "Средствата не следват партийното управление": Кабинетът одобри парите за общините
Впоследствие министърът коментира катастрофите, които за съжаление всеки ден се случват по пътищата в България. Първо Иван Иванов обясни за катастрофата на АМ „Тракия“ от тази сутрин, при която кабината на камион увисна. „Не виждам никаква логика да се движиш с вдигнат кош, това говори за възможностите и качествата на шофьора. Да унищожиш указателна табела, асфалт - за това ще плати данъкоплатецът, това е увреждане на републиканската пътна мрежа от безотговорен шофьор. Ще проследя да се потърси регресната отговорност от този водач или фирмата, защото е щета в резултат на безотговорно поведение. Вероятно застраховката им "Гражданска отговорност" покрива тези щети“, обясни Иванов.
Още: Започнаха тестване на системата за контрол на средната скорост: Ще сработи ли мярката?
Той посочи, че съвместни екипи вече проверяват камионите и през нощта, до 2-3 месеца ще заработят порталните рамки, част от които мерят претоварване по републиканската пътна мрежа. Защото претоварените камиони правят коловозите по настилката, обясни Иванов. Нужна е промяна в закона за пътищата и някои наредби, както и сертифицирането на лаборатория, за да се пуснат тези устройства в действие и нарушителите да получават тежки глоби - до десетки хиляди левове. Освен това трябва да се завиши контролът как водачите на тежки камиони вземат свидетелства за правоуправление, коментира Иванов.
Впоследствие обект на тема на разговор стана трафика по пътя Ботевград-Мездра, който по думите на регионалния министър е пренасочен преди 2 години по участъка, в който сега непрекъснато се случват произшествия. Друг бил въпросът дали това е добро управленско решение. През 2003 г. - преди 22 години, е последният му ремонт, а по нормативна уредба такива се правят на всеки 10 г. Но усилията са насочени, в края на лятото - началото на есента и там ще започне основен ремонт. Сега по мое указание аварийно се правят кръпки, за да се отстранят коловозите в настилката, напомни Иванов.
Още: След призива на Петков: Регионалният министър поиска оставки на шефове в АПИ
Иван Иванов благодари и на бащата на Сияна, който е приел за кауза да се обезопаси пътят, двамата се чули и на 24 май след трите катастрофи с тирове на мястото, където детето загина. Иванов ходил и сам да провери как там се полага маркировката. Но напомни, че за 130 часа в критичния участък са засечени над 150 превишения на скоростта - водачите са безотговорни, а ангажиментът трябва да е на цялото общество. И тази безотговорност поставя въпроса дали изобщо не трябва да бъде засилен контролът при курсовете за водачи и даването на книжки, подчерта министърът.
„Хвърляме в момента всичките си усилия в обезопасяването на пътищата, това съм разпоредил на АПИ, под пълна пара се работи по ремонтите, за да са отворени и обезопасени най-критичните точки и участъци за туристическия сезон“, обобщи той.
Още: Регионалният министър каза за "Сивите кардинали" и намекна за още оставки в АПИ