Откриването на новия акушеро-гинекологичен комплекс в Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) “Проф. д-р Стоян Киркович” в Стара Загора е една от стъпките по реализиране на един от приоритетите на Министерството на здравеопазването - майчиното и детското здравеопазване. Родилното отделение е с капацитет за 40 родилки, а неонатологичното - за 28 бебета. И двете отделения ще се оборудват с модерна техника, която ще позволи още по-добри грижи за родилки и новородени.
За кратък срок старозагорската болница е успяла да излезе от петицата на застрашените от фалит здравни заведения, съобщи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев. В края на 2017 година тя е била със загуба от 2 милиона лева, а в края на миналата вече е с печалба от почти 1 милион. В момента е сред водещите (на 4-то място) по прием на пациенти болници в Югоизточния район. През 2018-а през здравното заведение са преминали повече от 26 хиляди души за диагностика, лечение и грижи. Над 2700 жени са преминали през акушеро-гинекологичния й комплекс и повече от 1200 деца са изплакали в родилното й отделение.
Още: Пациенти с очни заболявания-безплатни консултации в София с доц. д-р Сердар Йозатеш на 16-17.05.2025
Още: Проф. Кантарджиев: Децата да се каляват
Министър Ананиев благодари на акушеро-гинеколозите и на проф. Йовчо Йовчев, директор на УМБАЛ “Проф. д-р Стоян Киркович”, че са реагирали и са поели ражданията в ямболската болница, чието родилно остана без лекари. Той съобщи, че средствата по здравна каса за ражданията в Ямбол ще се пренасочват към старозагорското здравно заведение. Към момента средната работна заплата на лекарите в университетската болница е 1530 лева, а на медицинските сестри - 1030 лева.
Следваща стъпка в изпълнение на стратегията за майчиното и детското здравеопазване е изграждането на национална детска болница, която здравният министър се надява да е готова до 2 години.