На първо четене Народното събрание одобри предложение, с което частните болници ще бъдат задължени да провеждат обществени поръчки при закупуването на лекарства. Измененията в Закона за обществените поръчки, внесени от "Продължаваме промяната – Демократична България", получиха подкрепа от "Продължаваме промяната - Демократична България", "Възраждане", БСП, ДПС-Доган, МЕЧ и "Величие".
Водещият вносител Надежда Йорданова обоснова законопроекта с разследвания на журналисти, според които съществуват сериозни разлики в цените на едни и същи медикаменти, когато те се закупуват от частни, вместо от държавни или общински болници, които спазват процедурите по ЗОП.
"За един и същи лекарствен продукт в частна болница се плаща 26 пъти по-висока цена от цената, която се заплаща в същия този лекарствен продукт в държавна или общинска болница, за която е проведена процедура за закупуването му по Закона за обществените поръчки. Още: 12 пъти по-скъпо: Частните болници ще харчат парите ни непрозрачно, алармира държавата
Това означава, че по този начин фондовете на здравноосигурителната каса се източват и отиват в различни джобове, не по предназначение", посочи Йорданова.
Загуби за 100 милиона
Според изчисления на ПП-ДБ, подобни практики водят до загуби за над 100 милиона лева годишно от бюджета на НЗОК.
Йорданова допълни, че в страната има 116 частни болници, които работят със средства от Националната здравноосигурителна каса. Още: Частните болници ще купуват лекарства без обществени поръчки
Законодателната промяна ще влезе в сила окончателно, ако бъде приета и на второ четене в парламента.