Може ли да се заразим с COVID-19 чрез парите?

6424
Може ли да се заразим с COVID-19 чрез парите?
Снимка: iStock/Guliver

Паричните средства в самото начало на пандемията бяха елемент за притеснения, чрез които коронавирусът може да се разпространява. На теория всичко изглеждаше логично - заразеният човек докосва банкнотата и оставя частици от вируса върху нея, плаща в магазина, тя преминава през ръцете на касиера и на други клиенти и ги излага на риск от инфекция. Допълнителните наблюдения показаха, че SARS-CoV-2 се предава главно чрез въздушни капчици, но взаимодействието с повърхностите и предметите, включително и парите, все още е рисковано. Това доведе до по-рядкото използване на пари в целия свят, пише Труд.

Немските учени от университета в Рур и техните колеги от други изследователски центрове са провели проучвания за способността на заразяване, включително и със SARS-CoV-2, чрез парите в брой. Изследователите започват експеримента с коронавирус BCoV, който заразява едрия рогат добитък, по който има по-малко строги изисквания за биосигурност. Те нанасят разтвор, съдържащ вируса, върху банкноти и монети от различни номинали. На монетите вирусът се задържа по-дълго - половината от вирусите умират след почти 50 часа. На банкноти - само след 3-7 часа.

Вирусолог: Вероятността от повторeн COVID-19 се увеличава с 5-10% всеки месец

Вероятността от повторно заразяване с COVID-19 шест месеца след заболяването се увеличава с всеки изминал месец с 5-10 процента. Това з...

Учените предполагат, че за SARS-CoV-2 животът ще бъде приблизително същият. В допълнение към банкнотите и монетите, те нанасят разтвор от вируса върху повърхност от неръждаема стомана. На стоманената повърхност вирусът е откриван и след 7 дни, а върху монети от 10 цента, 1 евро и 5 цента изчезва съответно след 6 дни, 2 дни и 1 ден. На банкнотите с номинал 10 евро вирусът напълно изчезва след 3 дни.

„Бързото изчезване на вируса от монетата от 5 цента се дължи на това, че тя е направена от мед, за която е известно, че върху нея вирусите са по-малко устойчиви“, обясни Даниел Тод, един от авторите на работата. Въпреки това, съхраняването на вируса върху повърхността не показва пряко риска от инфекция. Затова учените провеждат друг експеримент - полагат разтвор с BCoV и SARS-CoV-2 върху банкноти, монети и PVC плочи, имитиращи платежните карти. "Не видяхме почти никакво предаване на вируса веднага след изсъхването на течността. В реалния свят заразяването със SARS-CoV-2 чрез парите е много малко вероятно“, казва Тод.

Вижте всички последни новини от Actualno.com

Още от ИНТЕРЕСНО:

Аварите са практикували многоженство, установиха генетици

Овъглен папирус разказва за последните часове от живота на Платон

Дигитализираха писмата на първия алпинист, едва разминал се да покори Еверест

Геолози построиха изображение на вътрешното ядро ​​на Земята

Учени: Следващата пандемия ще бъде причинена от грип

Откриха рядка находка на порцеланов жлъчен мехур в гробище на лудница в Мисисипи

Смъртоносни вампирски бактерии са привлечени от кръвта ни: Учените откриха защо

Хората са еволюирали като бръмбари, а не като гръбначни

Извънземните може да пътуват на метеорити на автостоп, за да колонизират Космоса

Пробив: Учени "отгледаха" хрущял за човешкото лице

Етикети:

Помогнете на новините да достигнат до вас!

Радваме се, че си с нас тук и сега!

Посещавайки Actualno.com, ти подкрепяш свободата на словото.

Независимата журналистика има нужда от твоята помощ.

Всяко дарение помага за нашата кауза - обективни новини и анализи. Бъди активен участник в промяната!

И приеми нашата лична благодарност за дарителство.

Банкова сметка

Име на получател: Уебграунд Груп АД

IBAN: BG16UBBS80021036497350

BIC: UBBSBGSF

Основание: Дарение за Actualno.com