КЪПАНЕТО ЗАБРАНЕНО! Какви инфекции можете да хванете във водоемите

01 юли 2025, 07:50 часа 876 прочитания

С настъпването на летните жеги просто искате да се потопите в прохладната вода на река или езеро. Но подобно решение може да бъде опасно! Експерти обясняват защо водоемите стават кални и мръсни, защо не бива да плувате близо до патици и мостове, какво се намира на места, забранени за отдих, какви инфекции можете да хванете и как да не се разболеете след плуване.

От химия до пластмаса

Реките, най-важните артерии на планетата, страдат от замърсяване с различен произход: както естествено, по време на разливи, така и антропогенно. Основните източници на последното са недостатъчно пречистените или непречистените отпадъчни води. Освен това дъждовната и разтопената вода носят частици пясък, сол (реактиви против заледяване), каучукови трохи, нефтопродукти, фосфати и тежки метали. Високите концентрации на тези вещества увеличават мътността и намаляват проникването на светлина, което се отразява негативно на водните растения и в резултат на това – на цялата екосистема.

ОЩЕ: Бягането по плажа крие неподозирани рискове

iStock

„Замърсяването с хранителни вещества, по-специално азот и фосфор, идващи от земеделски земи и оттичане, води до масово размножаване на водорасли и цианобактерии, което причинява не само влошаване на естетическия вид на водните басейни, но и сериозни екологични последици. Цъфтежът на водата засенчва растенията, ограничавайки фотосинтезата им, и води до образуването на „мъртви зони“ с ниско съдържание на кислород, където повечето безгръбначни и риби не могат да оцелеят. Освен това някои цианобактерии произвеждат токсини, които са опасни за здравето на хората и животните – обяснява Лариса Рудакова, ръководител на катедра „Опазване на околната среда“ в Пермския политехнически университет, доктор на техническите науки.

Замърсяването на водните екосистеми се провокира и от добива на полезни изкопаеми, наличието на несанкционирани сметища в близост до водни басейни.

ОЩЕ: Забраняват ли къпането? Български плаж е със сериозно замърсяване с ентерококи и ешерихия коли (ВИДЕО)

Най-опасните места за плуване

Ако в горещ ден няма почиващи близо до воден басейн, струва си да се помисли: може би плуването в езерце, река или друг водоем е забранено. Ето защо, когато планирате поход към плажа, трябва предварително да потърсите информация за проверени и разрешени места. И разбира се, никога не пренебрегвайте забранителните знаци – те се поставят, когато рискът е реален.

По-добре е да избягвате плуването в застояли водни басейни, особено ако водата е мътна, с неприятна миризма на кал, химикали или гниене. Наличието на филм, маслени петна, необичайна пяна са ясни признаци на замърсяване. Освен това трябва да се въздържате от плуване на места, където живеят водоплаващи птици, като патици, видри, ондатри или бобри, тъй като те могат да бъдат преносители на паразити.

ОЩЕ: Мазутните щети на плажа във Варна се оказаха осем тона

iStock

Дори водата да изглежда чиста, опасността може да дебне под краката ви. Лепкава тиня, дълбоки дупки, остри камъни… – всичко това може да причини наранявания. Стръмните или хлъзгави брегове затрудняват излизането от водата, а малък водовъртеж е способен да задържи човек под водата. Такива райони са особено коварни в реки със силно течение, близо до мостове и язовири. Веднъж попаднали във водовъртеж, е важно да запазите спокойствие: трябва да се движите по течението, като постепенно се придвижвате към края му, избягвайки съпротивлението, което води до загуба на сили.

Забранено е да се намирате във водата в близост до водноелектрически централи. Техните шлюзове създават мощни подводни течения, които могат да затруднят дори опитен плувец. Плуването на такива места е смъртоносно опасно – течението работи като гигантска помпа и е почти невъзможно да се излезе от него.

ОЩЕ: Рибари откриха мъртва риба в Марица

Патогени и вредни вещества

Тревожно голям набор от вещества често се открива във водоеми, признати за опасни за плуване. Микробиологични тестове разкриват наличието на патогенни бактерии като ешерихия коли, салмонела и шигела, което показва фекално замърсяване, често свързано с течове от канализация, неразрешени изпускания или повърхностен отток от земеделски земи.

Вирусологични анализи често разкриват наличието на норовирус, ротавирус и вирус на хепатит А. Паразитологичните тестове могат да разкрият ламблии и криптоспориди, които са устойчиви на хлориране и причиняват сериозни стомашно-чревни разстройства.

skylarvision / Pixabay

Химичният анализ на места, забранени за плуване, често разкрива превишаване на допустимите концентрации на тежки метали като олово, живак и кадмий, които попадат във водата от промишлени отпадъци или изоставени промишлени обекти. Откриват се и токсични органични съединения, включително пестициди, хербициди и устойчиви органични замърсители като полихлорирани бифенили, които са опасни поради способността си да се натрупват в хранителната верига.

ОЩЕ: След сигнал за замърсяване: Спешно проверяват река Искър

Какви инфекции можете да хванете във воден басейн?

Къпането в замърсени източници носи риск от заразяване с различни инфекции. Кожните инфекции са сред най-често срещаните. Бактерии като Pseudomonas aeruginosa могат да причинят т.нар. сърбеж на плувеца (церкариален дерматит), характеризиращ се със сърбящи обриви. Гъбични инфекции, като например трихофития, също могат да се предават чрез замърсена вода.

iStock

Стомашно-чревните инфекции се причиняват от бактерии (ешерихия коли, салмонела, шигела), вируси (норовирус, ротавирус, хепатит А) и паразити (ламблия, криптоспориди). Когато попаднат в организма с водата, те причиняват диария, повръщане, коремна болка и треска. В тежки случаи може да се наложи хоспитализация.

Ушните инфекции (външен отит) често се причиняват от бактерии от родовете мораксела, ацинетобактер, клебсиела, псевдомонас аеругиноза, които попадат в ухото по време на плуване. Те се проявяват като болка, сърбеж и секрет от ухото.

По-рядко срещани са по-сериозните инфекции, като лептоспироза, причинена от бактерии лептоспира, които навлизат в организма през увредена кожа или лигавици и могат да причинят треска, главоболие, мускулни болки и спазми.

При поглъщане на цъфтяща вода с цианобактерии могат да се появят гадене, повръщане, диария, главоболие, мускулни болки и в редки случаи – увреждане на черния дроб и нервната система. Някои цианотоксини могат да причинят дразнене на кожата при контакт с вода.

Морската вода убива всички микроби?

Солената вода със сигурност съдържа бактерии, но съставът и количеството им може да се различават от тези в сладководните източници.

Igor Link / Pixabay

Високата соленост създава специфична среда, благоприятна за халофилни (соленолюбиви) бактерии. Въпреки че много патогени оцеляват по-зле в солена вода, някои видове, като Vibrio vulnificus, виреят в топли крайбрежни райони и могат да причинят сериозни инфекции, по-специално вибриоза, която се проявява под формата на кожни заболявания, възникващи при навлизане на бактерии в отворени рани, както и гастроентерит при консумация на замърсени морски дарове или поглъщане на течност.

Как да не се разболеете след плуване?

За да си осигурите безопасна почивка на плажа, помнете простите предпазни мерки. Плувайте само в специално обособени зони, където качеството се следи. Ако имате рани или драскотини, е по-добре да останете на брега, за да избегнете инфекция. Душ със сапун след къпане ще помогне да се отмие от кожата всичко, което може да причини дразнене или заболяване. Обърнете специално внимание на децата. Техният имунитет все още се развива, така че се уверете, че не пият мръсна вода и не я слагат в устата си, докато играят.

Обръщайте внимание на наличието на спасители и инфраструктура, която осигурява комфортна и безопасна почивка.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес