2013 г. влязох като служебен министър в тежка кризисна ситуация в енергетиката. Трябваше бързо с помощта на Световна и Европейска банка и да се намери решение на тежки проблеми. Сега ситуацията не е толкова сложна от една страна въпреки COVID кризата. Не е толкова остра кризата. Колегите в МФ помагат да се намери решение. Виждаме какво става в „Автомагистрали”, НАП, ББР, това създава неустойчивост на системата и трудно може да се отдели здравото от болното и да започне надграждане в позитивна посока. Това заяви пред бТВ служебният министър на финансите Асен Василев.
Още: Трудно управление: Гласуват третия вот на недоверие към кабинета "Желязков"
Още: Костадин Ангелов: Няма кой да събори кабинета, опозицията е много слаба
Попитан има ли повишена събираемост на НАП, министърът отговори, че НАП всяка година си правят план на седмична база на събираемостта. Ние заварихме събираемост малко над плана. В момент виждаме събираемост, която изпреварва значително плана, заяви Василев. Очакваме събираемост около 1 млрд – 1,5 млрд. лева, добави той.
Господин Спецов си върши добре работата. Продал е фирмата си, но в това няма проблем, към този момент фирмата не е имала никакви задължения към НАП. Тя не е била с ревизионен акт, който да казва, че дължи пари. До момента виждам подобрена събираемост в НАП и без да е използвана за бухалка, знаете, че НАП е била използвана за бухалка, знаете и случая с „Хиполенд”, обясни Василев. В момента бизнесите, които си плащат данъците няма от какво да се страхуват, категоричен е министърът.
По темата за списъка „Магнитски”, Василев каза, че най-страшното е било 64-те фирми, включени в списъка „Магнитски”, защото това е можело да зарази цялата икономика. „И тогава нямаме парламент, който да предприеме действия, който да предпази икономиката, и правителството взе решение тогава с много тесен прочит и на база на него ограничи списъка от фирми и лица и каза на държавните дружества: не работете с тези лица, за да не се заразите. Само една фирма е извадена до момента, защото има фактическа грешка в Търговския регистър. Проверява се случаят с Ирена Кръстева, трудно би могло да се каже, че майката и синът, които са имали страшно много фирми заедно, не са свързани лица, добави Василев.
Още: Ясно е кой ще замести Кирил Петков в парламента
Още: Заради контрабандата в Пловдив: Наказание в ръководството на ГДБОП
Към момента не се налага теглене на кредит, защото имаме подобрена събираемост и стоим добре фискално. Бъдещият парламент трябва да се произнесе по плановете, каза още Василев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вотът срещу кабинета "Желязков" – бълбукащи сметища, фалшив бюджет и битка за лева