Без "македонски език" в доклада на ЕП: Външният ни министър с първа реакция

09 юли 2025, 14:40 часа 1414 прочитания

Одобреният от евродепутатите Годишен доклад за напредъка на Северна Македония по пътя ѝ към еврочленство е "израз до какви резултати е способно да доведе единението ни". Това заяви от трибуната на българския парламент външният ни министър Георг Георгиев, който коментира решението на ЕП от доклада окончателно да отпаднат референциите към "македонски език" и "македонска идентичност". "Със своя резолюция ЕП не позволи да бъде инструментализиран за целите на вътрешнополитическия дебат на една държава – кандидат за член", заяви първият ни дипломат.

Още: Окончателно: Европарламентът одобри доклада за Северна Македония, "македонски език и идентичност" отпадат

Той благодари на лидерите на политическите партии в България, на нашите евродепутати - спомена Андрей Ковачев от ГЕРБ/ЕНП и Ивайло Вълчев от ИТН/Европейски консерватори и реформисти, на представителите на всички партии. С усилията си те "направиха така, че да бъдат чути разумни аргументи и да не се позволява темата да излиза извън обхвата на компетентностите на Европейския парламент", смята Георгиев.

"Нито един законодателен орган не може и не трябва да тълкува теми, свързани с научна дискусия. Но това, което направихме всички ние, обединени, е да продължи дебатът за разширяване на ЕС, но базирано на принципа на собствените заслуги. Защо не бива да се позволява темата да се експлоатира само и единствено с цел конфронтация, защо гласът на държавите членки е важен и градивен в такива съществени моменти, е важно да се чува. Ако само допреди няколко седмици темата беше използвана и в нашия вътрешнополитически аспект, за да се обвинява правителството във външнополитическа неактивност, в атаки, то в момента това, което направихме и за което съм щастлив като външен министър, е фактът, че България, като силен глас в Европа, е способна да изразява мнение, да отстоява общоевропейски позиции. И тогава, когато всички сме единни, успяваме в това, което е важно, съществено и прагматично. Благодаря на всички парламентарни групи – и тук, и в Европейския парламент – за това, че бяхте разумни", завърши Георг Георгиев от трибуната.

Снимка: Министерски съвет

Още: Без "македонски език и идентичност" в доклада за Скопие: Най-големите в Европарламента се разбраха

Какво реши Европарламентът на 9 юли?

На пленарното заседание на Европейския парламент в Страсбург текстът на проектодоклада за напредъка на Северна Македония към евроинтеграция получи подкрепата на 461 депутати, 121 бяха против, а 107 се въздържаха, като бяха отхвърлени предложенията за редакции на опозиционни групи.

Преди седмица именно трите най-големи партии в ЕП - Европейската народна партия (ЕНП), Прогресивен алианс на социалистите и демократите и "Обнови Европа" - постигнаха споразумение за отпадането на всички референции към “македонска идентичност” и “македонски език” в проектодоклада.

Напрежението София - Скопие

Външнополитическото напрежение по темата бе възобновено по оста София - Скопие, след като премиерът на югозападната ни съседка Християн Мицкоски обяви, че в документа се признава "многовековната македонска идентичност и сегашен македонски език и идентичност". Докладът бе на австрийския евродепутат Томас Вайц от "Зелени/Европейски свободен алианс" .

Още: Данните на МВР срещу лъжите на Мицкоски: Стотици хиляди са българите в Северна Македония

В крайна сметка Комисията по външни работи на Европейския парламент прокара доклада след известно забавяне, а депутатите от партията на унгарския премиер Виктор Орбан - "Фидес" - блокираха българския интерес и отхвърлиха предложенията на нашите евродепутати.

Преди това около името на Томас Вайц се завъртя нов скандал заради изтичането на информация, преди да е завършен официалнияг текст на доклада. Твърдеше се, че с варианта са се сдобили властите в Скопие. Също така се заговори за срещи на Вайц със северномакедонски депутати, докато срещите с български евродепутати са били оставени настрана, а предложенията на нашите представители - отхвърляни. В крайна сметка "македонски език" и "македонска идентичност" в приетия от ЕП доклад на 9 юли няма.

Още: Липсва в документите назад: Защо сега Европа се захвана с македонската идентичност и език?

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес