Окончателно: Европарламентът одобри доклада за Северна Македония, "македонски език и идентичност" отпадат

09 юли 2025, 13:45 часа 3820 прочитания

Евродепутатите одобриха окончателния вариант на Годишния доклад за напредъка на Република Северна Македония по пътя към европейската интеграция на съседката ни. На пленарното заседание на Европейския парламент (ЕП) в Страсбург текстът на проектодоклада в цялост получи подкрепата на 461 депутати, 121 бяха против, а 107 се въздържаха, като бяха отхвърлени предложенията за редакции на опозиционни групи. 

Преди седмица именно трите най-големи партии в ЕП - Европейската народна партия (ЕНП), Прогресивен алианс на социалистите и демократите и "Обнови Европа" постигнаха споразумение за отпадането на всички референции към “македонска идентичност” и “македонски език” в проектодоклада за напредъка на Северна Македония по пътя към еврочленство, които предизвикаха напрежение с България.

В доклада се подчертава, че разширяването трябва да бъде процес, основан на заслугите и на критериите от Копенхаген, и се призовава Северна Македония да приеме необходимите реформи. Евродепутатите призовават всички политически партии да се ангажират в конструктивен диалог за постигане на необходимия консенсус, който да засили многоетническия характер на страната и да ускори напредъка към ЕС. Потвърждава се още, че зачитането на езиковата, културната и националната идентичност е основен компонент на процеса на присъединяване към ЕС и крайъгълен камък на демократичните общества, който ще бъде допълнително утвърден с присъединяването към семейството на европейските нации.

Още: Виктор Стоянов: Някои евродепутати продължават с лобизма си в полза на Скопие

Евродепутатите приветстват новия Механизъм за реформи и растеж в размер на 750 млн. евро и подкрепят амбициозната програма на Северна Македония. Те призовават страната да се съсредоточи върху изпълнението на реформи, по-специално в областта на публичната администрация, управлението, принципите на правовата държава и борбата с корупцията. Като отбелязват влошаващите се тенденции в корупцията на високо равнище и ниското доверие на обществото в съдебната система, те призовават за укрепване на независимостта на съдебната система и прозрачността на съдебните органи и за разпределяне на средствата, необходими за ефективното им функциониране.

Политическото напрежение

Политическата поляризация остава основна пречка пред реформите, предупреждават евродепутатите. Те призовават за междупартийно сътрудничество и за приобщаващо преразглеждане на избирателния кодекс въз основа на препоръките на ОССЕ/БДИПЧ и Венецианската комисия. Те подчертават също така, че е важно да се предпазят бъдещите избори от злонамерена чуждестранна намеса и дезинформация.

Евродепутатите изразяват загриженост относно чуждестранната намеса, особено от страна на Русия и Китай, и предупреждават за нарастващите рискове, свързани с непрозрачни финансови потоци и принудителни инвестиционни практики. В резолюцията се изразява също така тревога от ролята на унгарското и сръбското правителство в прокарването на геополитическите цели на Китай и Русия.

Снимка: iStock

Припомняме още, че по време на заседанието на външната комисия на 24 юни не бе допуснато внасянето на устна поправка от групата на ЕНП в текста преди думите за "македонски език и идентичност" да бъде добавено определението "съвременен". След договорката между трите партии обаче депутатите Анджей Халицки (ЕНП), Катлен Ван Бремпт (СиД) и Дан Барна ("Обнови Европа") внесоха писмени поправки, с които да бъдат заличени споменаванията на езика и идентичността в доклада, които бяха окончателно одобрени от ЕП на 9 юли.

Скандалът между България и Северна Македония

Външнополитическото напрежение по темата бе възобновено по оста София - Скопие, след като премиерът на югозападната ни съседка Християн Мицкоски обяви, че в документа се признава "многовековната македонска идентичност и сегашен македонски език и идентичност". В крайна сметка Комисията по външни работи на Европейския парламент прокара доклада след известно забавяне, а депутатите от партията на унгарския премиер Виктор Орбан - "Фидес" - блокираха българския интерес и отхвърлиха предложенията на нашите евродепутати.

Още: Липсва в документите назад: Защо сега Европа се захвана с македонската идентичност и език?

Австриецът Томас Вайц, който е основен докладчик, е член на парламентарната група "Зелени/Европейски свободен алианс" в Европейския парламент и докладчик по темата. Около името му се завъртя нов скандал заради изтичането на информация преди да е завършен официалния текст на доклада, с която се твърди, че са се сдобили властите в Скопие. Също така се заговори за срещи на Вайц със северномакедонски депутати, докато срещите с български евродепутати са били оставени настрана, а предложенията на нашите представители - отхвърляни.

В крайна сметка в Комисията по външни работи на Европейския парламент отпадна българската поправка за "съвременни", а не "вековни" македонски език и идентичност - с основна роля тук бяха евродепутатите от "Фидес".

Снимка: European parliament

Гняв

Преди дни президентът на Република Северна Македония Гордана Силяновска заяви, че поправките към доклада на Европейския парламент за напредъка на страната в евроинтеграцията показват "демократичен дефицит в ЕС". Силяновска заяви, че характерът на поправките е показал, "че не само светът, но и Европа, и ЕС имат сериозен проблем с демокрацията", цитирана от сайта "Вечер".

Още: Без "македонски език и идентичност" в доклада за Скопие: Най-големите в Европарламента се разбраха

В интервю за Канал 5 миналата седмица отново Гордана Силяновска каза, че внесените поправки към доклада на Томас Вайц показват "разположението на голяма група евродепутати и в тях няма нищо европейско и демократично". Според нея докладчикът в Европейския парламент за Северна Македония, австрийският евродепутат Томас Вайц, неслучайно е избрал да включи в доклада "тези квалификации за македонския език и идентичност".

"Защо тогава би го писал? Заради натиск от нас? От страх или любов към нас? Не, това е заради конститутивните документи на ЕС и зачитането на равнопоставеността", заяви Силяновска. По думите ѝ в основополагащите документи на ЕС, които еврокомисарите би трябвало да познават, има ясни параметри за това какво е идентичност.

Снимка: Getty images

"Хартата на основните права ясно заявява, че ЕС ще почита националната и културната идентичност на всички нации и държави, тяхното достойнство и цялост. Единство в многообразието", уточни Силяновска. Премиерът на Република Северна Македония Християн Мицкоски обяви по отношение на доклада, че "по талибански начин се изтрива македонската идентичност и македонския език от доклада на Европа". Мицкоски обвини за това предишното правителство на СДСМ в лицето на Буяр Османи (бившият външен министър), Димитър Ковачевски (бившият премиер), Боян Маричич (бившият министър по европейските въпроси) и други.

Още: Вицепремиерът на Северна Македония: Борисов ми искаше оставката, но аз съм още тук, а той не е премиер

Заедно с доклада за Република Северна Македония бяха гласувани и годишните доклади за напредъка към ЕС на Албания, Босна и Херцеговина и Грузия.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес