Дни след 24 май, празника на българската култура и просвета, българските музиканти повдигат въпроса за нуждата от създаване на нова акустична концертна зала в София. Кръгла маса по темата се организира в рамките на тазгодишния „Европейски музикален фестивал“. Тя ще се състои на 28 май от 14.00 часа в залата на Музикалния център „Борис Христов“ на ул. „Цар Самуил“ №43.
Още: U-Theatre с "Мечът на мъдростта" идва за първи път в София през декември
Още: 100 минути смях с "Пълнолудие" в Свети Влас и Созопол на 22 и 23 юли
Участие в дискусията ще вземат видни български музиканти, архитекти, културни дейци и представители на културни институции в България, сред които са Емил Табаков, главен диригент на Симфоничния оркестър на БНР, Веселин Дуковски, член на управителния съвет на Съюза на архитектите в България, Малина Едрева, председател на Постоянната комисия по образование, култура, наука и културно многообразие към Столична община, Галя Бежанска, директор на Дирекция "Култура" към Столичната община, Надя Захариева, програмен директор "Изкуства и култура" към Фондация "Америка за България", Красимира Филипова – представител на Министерството на културата на Р. България и др.
Единствената голяма концертна зала в столицата, която притежава много добра естествена акустика – зала "България", е завършена през 1937 г. по проект на арх. Станчо Белковски и Иван Данчов. В първоначалния си вид голямата зала "България" е разполагала с 1470 места за публика и със сцена за 100 оркестранти и 200 хористи. На сцената е бил монтиран орган на фирмата "Зауер" с 4 мануала, 72 регистъра и 6000 тръби. Бомбардировката от 24 май 1944 г. разрушава залата, органа и двата рояла. През 1949 г. залата е възстановена и днес зала "България" е мястото, където всички водещи симфонични оркестри в София провеждат своите концерти. Графикът на залата е винаги препълнен със събития и репетиции, а сегашният капацитет от 1086 слушатели е недостатъчен в редица случаи. Залата бе частично ремонтирана през 2011 г., но все още се нуждае от цялостно обновяване и модернизиране.
През 1981 г. в София е открит Националният дворец на културата, чиято зала №1 разполага с 3380 места, но се нуждае от допълнително озвучаване, което не е подходящо за изпълнение на класическа музика.
Още: Обичан актьор от "Под прикритие" стана директор на театъра в Пазарджик
Още: Най-големият стендъп фестивал на Балканите идва в осем български града това лято
Темата за нова концертна зала в София е изключително актуална особено в светлината на кандидатурата на София за Европейска столица на културата през 2019 г. "Европейски музикален фестивал", представен от агенция "Кантус Фирмус", се организира със съдействието на Столичната община и на Министерството на културата.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Монасите от Шаолин идват в България: Магията на древното изкуство оживява
Още: Cirque du Soleil празнува 41 години от своето създаване с 15% намаление на билетите