Към днешна дата липсва ясно определен регламент за подмяна на съединител на автомобил. При механичните трансмисии дейността по смяната на този агрегат трябва да се извършва, когато осезаемо се износва, а трансмисията приплъзва.
Познавайки главните признаци на неизправност и ако своевременното се свържете със сервиз, може да избегнете сериозни повреди, чието отстраняване определено ще наложи сериозни финансови разходи.
Причини
Издръжливостта и безпроблемната работа на съединителя на колата зависят от различни фактори. Преди всичко, това е както надеждността на самата конструкция, така и стилът на шофиране на водача. Съединителят и механичната скоростна кутия не търпят агресивно шофиране с висока скорост и с редовно ускоряване „до пода“ на всяко едно кръстовище. Опитните шофьори могат да забележат първите признаци на неизправност още на 50 000 км, но практикуват ли премерено и спокойно шофиране - такъв агрегат тогава ще издържи 150 000 километра или повече без основен ремонт.
Още: Защо обувките са много важни при шофиране?
Признаци
Твърд ход на педала
Първият признак на повреден съединител е твърд ход на педала, както и необходимостта от прилагане на големи усилия при смяна на предавките. Това е признак за дефектен освобождаващ лагер. Той не е твърде скъпа част, но за да я смените, ще трябва да демонтирате скоростната кутия, а това е сложна и скъпа работа. Много шофьори, за да избегнат повторно разглобяване на скоростната кутия по-късно, използват съответните ремонтни комплекти, които съдържат и освобождаващия лагер, също и всички износващи се дискове в съединителя.
Приплъзване
Също така, за дефектен съединител може да показва приплъзване по време на превключване на предавките. Износените дискове не могат ясно да се фиксират един с друг, което води до превключване на скоростите с чувствително приплъзване. Отначало подобни проблеми се забелязват само на първа или втора предавка. Обаче с увеличаване на износването приплъзването се засилва, което прави шофирането на автомобила доста опасно.
Износване и вибрации
При напреднало износване на съединителя може да се появят вибрации, най-забележими на ниски скорости. Водачите на автомобили, които пестят от ремонт и поддръжка, инсталирайки дублиращи се части, също се сблъскват с подобен проблем. След буквално няколкостотин километра пробег, вибрациите се появяват отново при превключване на предавките.
Още: За какво служи съединителят в нашата кола
Необходимост от спешна смяна на съединителя
Износен съединител може да е шумен заради освобождаващия лагер. Той е невъзможно да се смени без демонтиране на скоростната кутия, така че може да се очаква сложен и скъп ремонт. Ако лагерът е вече амортизиран, обикновено експертите препоръчват незабавно да се смени съединителният възел, за да не се налага по-късно да се демонтира отново тежката и голяма трансмисия.
Опитните собственици на автомобили, които използват колата си дълго време, вече знаят кога се включва първа предавка и колата започва да се движи. Ако съединителят е износен, моментът на зацепване може да се промени и това най-често се случва в самия край на движението на педала.
Сериозното износване на диска на съединителя се показва и от потрепвания при превключване на предавки. Тези симптоми ще стават все по-силни и накрая просто ще стане невъзможно да се управлява автомобилът. Водачът не трябва да отлага да се свърже със сервиза, защото по-късно бъде необходимо да се смени целият съединител и евентуално да се ремонтира скоростната кутия.
Още: Как много шофьори убиват съединителя на колата си
Нека обобщим
Познавайки типичните симптоми на неизправност на съединителя, можете да се свържете със сервиза своевременно, извършвайки пълно възстановяване на автомобила. Ако скоростната кутия започне да превключва с големи усилия, има тласъци, потрепвания и вибрации, забелязва се външен шум, тогава в такъв случай е необходимо да се свържете със сервиза или самостоятелно да ремонтирате частите на съединителя.
Заглавна снимка: Архив, илюстративна