На 15 юли Европейският съюз не успя да одобри 18-ия си пакет от санкции срещу Русия поради продължаващите обструкции от страна на Словакия, която иска изключения, свързани с планираното постепенно спиране на руския газ. Блокът се надяваше официално да одобри пакета по време на срещата на външните министри в Брюксел вчера. Източници на Reuters заявиха, че в ЕС са очаквали да постигнат единодушно споразумение преди срещата. Вместо това Братислава, която и преди е блокирала опитите за приемане на новите мерки, е настояла за отлагане на гласуването.
Още: "С или без Тръмп": Европа обсъжда нови санкции срещу Русия, свързани с петрола (ВИДЕО)
От какво е недоволен Роберт Фицо?
„Представителят на Словашката република беше инструктиран да поиска отлагане на гласуването на 18-ия пакет от санкции днес, като се вземе предвид позицията на словашката политическа сцена“, заяви словашкият министър-председател Роберт Фицо в изявление след заседанието.
Фицо цитира продължаващите опасения на Словакия за отказ от руския газ и заяви, че предложените от Европейската комисия решения са неприемливи.
„Правителствената коалиция отхвърля имбецилното предложение на Европейската комисия за спиране на притока на руски газ от 2028 г.“, каза той.
Още: "Да простим на Русия за всичко": Външният министър на Словакия изуми
Снимка: Getty Images
Кабинетът на Фицо публикува писмо от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен от 15 юли, в което се обещава „да се ангажира с решаването на проблемите на Словакия“. Фицо нарече гаранциите в писмото „недостатъчни“ и заяви, че Братислава е готова да преговаря за споразумение, което да предостави на страната изключение от крайния срок - 2028 г.
„Най-доброто решение на ситуацията би било да се предостави на Словакия изключение, което да ѝ позволи да изпълни договора с руския „Газпром“ до края му през 2034 г., което Европейската комисия в момента отхвърля по принцип, тъй като прилагането на това предложение би отхвърлило същността на антируските санкции“, каза Фицо, цитиран от сайта на словашкото правителство.
Словакия и Унгария: вето върху пакета от санкции няколко пъти
Тъй като санкциите на ЕС изискват единодушна подкрепа, ветото само на една държава членка не позволява пакетът да бъде приложен. В края на юни Словакия и Унгария - най-приятелски настроените към Кремъл членове на ЕС и тези, които са най-зависими от вноса на руски петрол и газ - се противопоставиха на проекта за санкции, което забави приемането им. На 9 юли Словакия отново наложи вето върху пакета.
Европейската комисия предложи 18-ият пакет от санкции срещу Русия да включва наказателни мерки срещу руските газопроводи "Северен поток", банките, които участват в заобикалянето на вече наложените санкции, и руската военна промишленост. Европейската комисия предложи също така да се намали таванът на цените на руския петрол от 60 на 45 долара за барел - стъпка, която до самия край остана несигурна.
Плановете на ЕС за наказателните мерки бяха доста амбициозни: "Най-тежките санкции досега": ЕС ще удари Русия в координация със САЩ.
Орбан иска санкции за Украйна
Унгарският министър-председател Виктор Орбан пък дори призова Европейския съюз да наложи санкции на Украйна - заради предполагаемия смъртоносен побой над етнически унгарец в Териториален център за набиране на персонал в Закарпатска област. Това се казва в публикация на премиера във Facebook от 15 юли.
Снимка: Getty Images
Орбан заяви, че Унгария ще повдигне въпроса за включването на украински служители в санкционните списъци на ЕС на заседание на Съвета на ЕС, като се позова на смъртта на Йожеф Шебещен от Закарпатска област, за която се твърди, че е настъпила вследствие на побой по време на принудителна наборна служба.
По-рано унгарските медии съобщиха, че жителят на Закарпатието, който почина в болница на 6 юли 2025 г., е издъхнал от наранявания, получени при побой три седмици по-рано. Познати на починалия твърдят, че той е имал унгарско гражданство и се е „отказал от украинския си адрес“.
По-късно командването на украинските сухопътни войски опроверга съобщенията на унгарското външно министерство и медиите. Украинските офицери заявиха, че 45-годишният Шебещен е украински гражданин и е бил законно призован в украинските въоръжени сили.
Още: Новият председател на ЕС иска да ограничи правото на глас на Унгария в ЕС
Според въоръжените сили на 18 юни 2025 г. Шебещен е дезертирал от военната си част без оръжие. На 24 юни той е потърсил медицинска помощ в Централната районна болница в Берехово, където му е поставена диагноза „остра стресова реакция“, след което е преместен в регионална психиатрична клиника в Берехово. На 6 юли съдебномедицинската експертиза заключава, че той е починал от белодробна емболия, заявяват от Сухопътните войски, цитирани от NV.ua.