Когато Нийл Армстронг стъпи на повърхността на Луната през 1969 г., той е бил облечен в скафандър, разработен от компанията ILC Dover. От тогава специалната екипировка е претърпяла редица промени и подобрения.
Още: Започва изплащането на обезщетенията за майчинство
Още: Кой има имен ден днес, 5 май 2025 г. Честито!
Скафандрите, с които са екипирани астронавтите от Международната космическа станция тежат 127 кг! Разбира се тази тежест не би могла да бъде издържана в земни условия, но в околоземната орбита тежестта изчезва.
Освен това скафандъра изпълнява и редица функции, като защитава космонавта от частиците, които се носят открития Космос с огромна скорост, слънчевата радиация и космическия вакуум, пише Би Би Си. Особено важна е защитата от въздействието на температурите. В орбита температурата на сянка достига – 129 градуса по Целзий, а на слънце до +121.
Космическите костюми осигуряват и подаването на кислород, а така също и компенсират понижаването и изчезването на налягането. На височина 19 км човешките тъкани се подуват, а телесните течности, като слюнка или сълзи започват да кипят. Затова вътре в скафандъра се установява режим на изкуствено налягане, което достига до 30 килопаскала.
Първите космически скафандри са били модифицирани версии на комбинезоните, които са използвали пилотите на свръхскоростните изстребители.
Още: Най-важните новини за деня: 4 май 2025 г.
Още: Българите в Северна Македония се поклониха пред Гоце Делчев, Силяновска с провокация (ВИДЕО)
Снимка: NASA
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 5-11 май 2025 г. (ГРАФИКА)
Още: Месечна прогноза за времето през май 2025 г. Научните данни от НИМХ
Редактор: Евгения Гигова