Наносветът
Друг тип микроскоп показващ наноразмерни изображения е така нареченият Атомно силов микроскоп. Той работи на принципа на грамофона. Тънка наноигла „опипва“ повърхността на пробата и след обработка с компютър се получава изображение на релефа на пробата. Тази техника е около 10 пъти по-точна от електронния микроскоп. Освен за получаване на изображение атомно силовият микроскоп може да работи и в режим на манипулация. При манипулацията силите между върха на иглата и пробата могат също да се използват за промяна на свойствата на пробата по контролиран начин. Примери за това са атомната манипулация, литографията на сканиращата проба и локалната стимулация на клетките.
Изложбата "Човешкото тяло-Науката в нас" удължава престоя си в София
Изложбата „Човешкото тяло-Науката в нас“ ще остане в столицата ни до 30-ти юни, вместо до първоначално планирания край на м...
Третият тип микроскоп работещ с наноразмерни изображения е така нареченият Микроскоп с близко полева оптика. Той работи в два режима – на пропускане и отражение. При него пробата се облъчва с лазер и се сканира от много тънко оптично влакно, което се допира до повърхността на изследвания обект. Сигнала се предава на фотоумножител, от където се обработва с компютър. Принципът на близко полевата оптика е открит 1928, но намира приложение през 50-те години на миналия век.
Автор: Мария Берова
Вижте всички последни новини от Actualno.com
Още от ТЕХНОЛОГИИ:
Американците показаха кола, в която можете да преживеете апокалипсис
Webit Impact Forum "AI Future ot Share” - как да се адаптираме
Apple представи първите си очила за виртуална реалност
Spotify съкращава 200 работни места в подразделението за подкасти
Нека бъде светлина: Започна фотоконкурсът HUAWEI XMAGE 2023
Израел ще изиграе важна роля в ограничаването на изкуствения интелект
Изкуствен интелект създава нови песни на „Бийтълс“
Покажете най-доброто от себе си със смарт гривната Huawei Band 7
Google представи новия си изкуствен интелект и конкурент на ChatGPT - Bard
Редактор:
Евгения Чаушева
Етикети: Наука наноразмери любопитно