Георги Георгиев: Законът за личния фалит вече е в НС

09 май 2025, 10:19 часа • 429 | прочитания

След повече от 3 месеца работа на екипа на Министерство на правосъдието и финално одобрение от Европейската комисия, промените в законопроекта за несъстоятелност на физическите лица беше внесен в парламента. С това се похвали министърът на правосъдието Георги Георгиев в официалната мрежа Фейсбук. Той благодари на народните представители Рая Назарян, Ана Александрова, Иван Минев, Георги Кръстев, Николай Братованов, Мая Димитрова, Александър Рашев и Николета Кузманова от ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН, които припознаха текстовете и ги внесоха за разглеждане между първо и второ четене. Още: Служебният кабинет предлага отново закона за личния фалит

Уредбата за частния фалит е важно за защита на гражданите

Приемането на уредба на частния фалит е важно за защита на правата на гражданите. Законът не предвижда кредитна амнистия, а въвежда процедура за защита на гражданите при ясно определени условия и гаранции, че от него ще се възползват тези, които не са разпилявали своето имущество и полагат усилия да удовлетворят кредиторите си, обясни Георгиев. 

Още: Служебния кабинет с нови предложения за несъстоятелността на физическите лица

Завареният проект на закон не осигуряваше лесно, бързо и евтино производство по несъстоятелност на физическите лица. По тази причина възложих преработване на законопроекта с цел опростяване и ускоряване на производството. Това бяха и основните критики, които бяха получени от обществените консултации. С новите текстове предлагаме делата да се гледат от районните съдилища, защото те са най-многобройни и най-близо до гражданите по тяхното местоживеене. Така улесняваме достъпа до производството по несъстоятелност, защото окръжните съдилища са 28 в страната, а районните - 113, поясни министърът на правосъдието. 

Още: НАП: 5% отстъпка от данъка, при подадена декларация за доходите до 31 март

По думите му друга част от текстовете касаят ускоряване на производството на процедурата. Предлагаме споровете относно вземанията да се разглеждат от съда по несъстоятелността, в рамките на същото съдебно производство, като решението на съда може да бъде обжалвано пред въззивния съд.

Този подход не само ще ускори производството по несъстоятелност, но и ще намали натоварването на съдилищата, както и разноските на участниците в производството. С новите текстове предвиждаме да отпаднат част от възнагражденията за синдици и изискването за авансово внасяне на разноските от длъжника. В случаите, в които дейността на синдик се извършва от държавен съдебен изпълнител, ще се събира само държавна такса, от която длъжникът може да бъде освободен, когато е в тежко икономическо състояние. Това също са мерки за намаляване на разноските по производството.

Още: Близо 221 млн. лв. декларирани данъци върху доходите на физически лица отчете НАП

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес