Френската ядрена компания Арева и японската Мицубиши хеви индъстрис (MHI) ще построят втората ядрена централа в Турция, а споразумението ще бъде подписано утре, съобщи японският вестник "Никей", позовавайки се на интервю с турския премиер, предаде БГНЕС.
Още: Стотици хиляди левове: България подпомага хуманитарно Мианмар след земетресението
Още: Край на хартиените скици и без повече граждани "куриери": Кабинетът с ключови промени за кадастъра
Икономическото издание уточнява, че е направило интервю с Реджеп Тайип Ердоган, който заявил, че правителството му ще сключи споразумение с японското правителство. Според преразказаното изявление на Ердоган турските власти ще решат да се доверят на японското ноу-хау от гледна точка на устойчивост на земетресения и на технологията на френската Арева.
"Никей" допълва, че споразумението ще бъде подписано утре от Ердоган и от японския му колега Шиндзо Абе при посещението му в Турция. Стойността на споразумението се оценява от изданието на 2 трилиона йени (15,6 милиарда евро). Според Ердоган Турция иска да увеличи дела на електрическата енергия от ядрени централи до 15% до 2030 г.
За строежа на втората ядрена централа в страната консорциумът Арева/MHI се конкурираше с китайската компания Чайна Гуандон нюклиър пауър холдинг. Проектът предвижда строежа на четири реактора в град Синоп, на брега на Черно море. MHI и Арева предлагат реактора със средна мощност Атмеа-1 (1100 мегавата), създаден от съвместното им дружество със същото име. Това ще бъде първата поръчка за този тип реактор. Работата ще започне през 2017 г., а първите реактори ще заработят през 2023 г.
Още: "Ние не раждаме насилието, ние го възпитаваме": Рут Колева за нападенията и агресията на младежите
Още: Отваря врати къщата на Петър Дънов в София
Турция обяви намерението си да започне строежа на три ядрени централи до пет години, за да намали зависимостта си от внасяната от чужбина енергия, главно от Русия и Иран. През 2010 г. Анкара сключи споразумение с Русия за строежа на първа ядрена централа в Акую.