През последните 30 години Чехия се превърна в страната с най-голямо производство на автомобили на глава от населението в света. 2024 е рекордна: в страната с 10 милиона население са произведени над 1,4 милиона автомобили, което представлява увеличение с почти 4% в сравнение с предходната година. Въпреки това през първото тримесечие на 2025 г. производството спадна със 7,1%, главно поради по-ниското търсене в Западна Европа. Това от своя страна е свързано с проблемите в европейската автомобилна индустрия, бавния преход към електромобилност и американските мита.
Докато производството на автомобили се свива, отбранителната промишленост преживява бум. През последните три години чешките оръжейни заводи масово разшириха производството си и значително увеличиха печалбите си.
Според Алеш Род от Центъра за икономически и пазарни анализи делът на чешката оръжейна индустрия в икономиката може да се увеличи многократно през следващите няколко години. "В оръжейната индустрия има търсене за десетилетие или дори за 15 години напред. Виждаме празни складове. Това, което произвеждаме, едва има време да изстине и вече е продадено".
Още: "Вярваме ли на България?": Международни експерти за новия план на ЕС за отказ от руския петрол и газ
Отбранителната индустрия като нов икономически двигател?
Подобно е мнението и на Дануше Нерудова, бивш ректор на университета "Мендел" в Бърно и член на Комисията по бюджета на Европейския парламент. "Отбранителната индустрия може да се превърне в нов двигател на чешката и европейската икономика. Тя може да използва капацитета за доставки и работната сила, освободени от автомобилния сектор, да стимулира икономическия растеж и едновременно с това да укрепи нашата сигурност", казва Нерудова.
Друг виден чешки икономист, Петр Захрадник, е малко по-скептичен. "Чешките оръжейни заводи преживяват златни времена, това е вярно. Техният капацитет се разширява, чешките отбранителни компании разширяват капитала си към най-напредналите части на света", казва съветникът на Европейския икономически и социален комитет в Брюксел. "Не вярвам, че те ще заменят автомобилния сектор като двигател на чешката икономика”, добавя още той. "Не искам също така оръжейното производство да замени гражданското производство".
Традиции в оръжейната индустрия
Още: Зеленски се похвали с още снаряди и обяви важна новина за F-16
Територията на днешна Чехия е била център на оръжейното производство още преди Първата световна война. В периода между двете световни войни и след това Чехословакия също е един от водещите производители и износители на оръжие в света. Дълго време износът на оръжия съставлява около една десета от целия чехословашки износ.
Според експерти чехословашките оръжия са били най-добрите в Източния блок и са изнасяни в десетки страни по света. В края на 1980-те години Чехословакия има тежко въоръжена армия от няколкостотин хиляди души и изразходва до 20% от държавния си бюджет за отбрана. Краят на Варшавския договор и конфронтацията в Европа, както и всеобщото разоръжаване в началото на 1990-те години, съпроводено със значително намаляване на военния бюджет, нанасят тежък удар върху чешките отбранителни компании.
Разпадането на Чехословакия на две отделни държави през 1992 г. доведе и до разделяне и на отбранителната промишленост: производството на танкове и тежко машиностроене остана основно в Словакия, докато самолетостроенето, производството на стрелкови оръжия, боеприпаси, радарни системи и най-вече на малки оръжия остана в Чехия.
Недотам успешната приватизация, намаляването на чешките разходи за отбрана до един процент от БВП и съкращаването на армията до едва около 20 000 войници - всичко това значително отслаби чешката оръжейна индустрия.
Още: Туристи намериха тайно съкровище в гората (СНИМКИ)
Войната в Украйна като фактор за растежа
След пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. чешките оръжейни заводи увеличиха производството си, често със стотици проценти годишно. Заводът за самолети “Аеро”, гордостта на чешката отбранителна промишленост, разработи новия боен и учебен самолет Skyfox, който ще се използва за обучение на украински пилоти на изтребители F-16.
40% от продукцията на чешките оръжейни заводи отива в Украйна, където са създадени и съвместни предприятия. До 90 на сто от продукцията се изнася. В същото време обаче се увеличават и покупките за чешката армия. Миналата година чешките разходи за отбрана за първи път достигнаха два процента от БВП. Министър-председателят Петр Фиала обяви, че след няколко години те трябва да достигнат 3%.
Печалбите на частните собственици на отбранителни компании също се увеличават: от края на миналата година досега собственикът на Czechoslovak Group Михал Стрнад е удвоил активите си до 230,5 милиарда крони (около 9 милиарда евро). Подобна е ситуацията и на други чешки производители на оръжие.
Фабриките за оръжия наемат хиляди служители
И този бум ще навярно продължи през следващите няколко години. Производителят на боеприпаси STV Group ще утрои производството на едрокалибрени артилерийски боеприпаси, които доставя основно на Украйна. PBS Group също планира да удвои производството си на двигатели за ракети и безпилотни самолети.
Броят на служителите във фирмите също се увеличава. Само STV Group планира да наеме допълнително 1000 служители. Според годишния доклад на най-голямата чешка отбранителна компания, в Czechoslovak Group, която освен производството на боеприпаси притежава и завода за военни автомобили Tatra, вече работят 14 000 души.
За сравнение, най-голямата автомобилна група - “Шкода”, има около 20 000 служители в основния си завод, а техният брой ще намалява и още в бъдеще. В края на февруари 2025 г. шефът на
“Шкода” Клаус Целмер заяви, че неговата компания, в която понастоящем работят 41 000 души, планира да намали работната сила с 15%. Много от тези служители вероятно ще бъдат поети от отбранителната промишленост. Според чешките агенции за набиране на персонал те няма да се нуждаят от сериозна преквалификация.
Източник: Дойче веле