От много отдавна съм готов да предложа списък с дати, които да честваме съвместно с Македония. Тъй като този проблем не се поставя за първи път, не за първи път правя такъв списък. Това каза пред “Фокус” историкът Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей.
Още: Прогноза за времето - 10 май 2025 г. (събота)
Още: Най-важните новини за деня: 9 май 2025 г.
„Като гледа човек списъка с 3 дати, предложен от македонския президент Георге Иванов за съвместни чествания с България, човек ще помисли, че Македония е държава само от 1991 година, а всички знаем, че това не е така. Македонската държава има поне 2500-годишна история. Мисля така, защото трите дати, които е предложил, всъщност отбелязват събития, случили се след 1991 година – дата на признаването, дата на установяване на дипломатически отношения, Ден на Европа. Човек ще си помисли още, че хората, живеещи в Повардарието, и хората, живеещи в днешна България, са били разделени от китайска стена, висока 100 метра, по Осоговската и Малешевската планина, та нищо общо не ни се е случило през тези 14 века история, през които българите са били на Балканския полуостров”, коментира Божидар Димитров.
Според него можем да започнем със съвместно честване на делото на братята Кирил и Методий.
„Както и да го гледа човек, и двата народа пишем на тази азбука. Дай боже да пишем така до края на дните си. Други общи събития в историята ни са т. нар. Българска епопея срещу Василий II Македонец (каквато е официалната му титла, а не Българоубиец). Заедно сме се сражавали с хората от Охридско, Северна и Южна България, и сме изумили тогавашния свят със своята храброст срещу превъзхождащия ни завоевател.
Още: Облаци, дъжд и хладно време: Прогнозата на Николай Василковски
Мисля, че бихме могли да уредим съвместно честване на Илинденско-Преображенското въстание. Въстание на поробените християни от Черно море до Адриатическо море.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: BG-Alert предупреди за опасно време в Ямбол и Бургас
Още: Ограничават движението по част от АМ "Хемус" в понеделник
Можем заедно да честваме и 18 април 1941 година. Тогава по покана на т.нар. акционни комитети, които са основани във всяко едно селище на Вардарска Македония, наричана Вардарска бановина от сръбските завоеватели, Българската армия навлиза в Македония и установява нова администрация”, каза още Божидар Димитров.
Редактор: Десислава Ушатова