Фискалната стабилност остава приоритет, но не по начина, по който я разбираха предишните управляващи. Така коментира планираната ревизия на бюджета министърът на финансите Петър Чобанов пред БНР.
Още: Kaufland получи наградата „Партньор на българския бизнес“ от GLOBAL INDUSTRY AWARDS 2025
Още: Правителството заделя още милиони в борбата с градушките: Има ли ефект обаче?
По думите му дефицитът ще нарасне до 2% в края на годината, при 1.3 % дефицит, планиран в бюджета. Грубо това е около 600 милиона лева. В това няма нищо драматично, няма да се надхвърлят критериите от Маастрихт, тъй като сме наясно с европейските правила, категоричен беше Петър Чобанов.
Според финансовия министър средствата не са за социални мерки, както се внушава, а за разплащане с бизнеса.
„Не става въпрос за актуализация на бюджета в размер на един милиард лева, а за разлика в дефицита в размер на 600 милиона лева. Ще намалим приходите, които и без това няма да се изпълнят”, каза той, допълвайки, че данъчните агенции оценяват недостиг на приходи около 1 милиард лева.
Още: Руини: 40 % от България вече е демографска пустиня - под десет души на квадратен километър
Още: Синдромът на родителското отчуждение и частните случаи на педофилия: Наука, факти и поле за спор
Според Чобанов обвиненията, че до момента изпълнението не говори в тази посока, не е основателно и категорично приходите няма да бъдат изпълнени. „Ние можем да не актуализираме, но това означава, да не изплатим всички разходи”, предупреди той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Намаляват се разходите на министерства и ведомства с 5 % от 1 юли. Отделно ще се търсят всякакви възможности и резерви и пример за това са оперативните програми, уточни министърът. Той добави, че в НАП е гласувано доверие на Бойко Атанасов да направи промените, които е предвидил, и да демонстрира резултатите, които очакваме от него, а именно – да увеличим събираемостта.