Днес в Гърция е ден за размисъл преди решаващите парламентарни избори на 17 юни. Редица анализатори коментират, че изборите са своеобразен референдум за това дали страната да остане в еврозоната.
Още: Прогноза за времето - 13 май 2025 г. (вторник)
Още: Специалист по недвижимите имоти: След влизането в еврозоната е възможен период на спад в търсенето
Преди решаващите избори в неделя посланията от Берлин и Брюксел към гръцките гласоподаватели са еднозначни – новото гръцко правителство трябва да се придържа към меморандума, като в противен случай ще последва спиране на спасителната помощ и евентуално напускане на еврозоната.
Според данните от последните социологически проучвания най-вероятно на изборите ще победи консервативната партия Нова демокрация, която подкрепя меморандума, но иска някои промени. На второ място с малка разлика се нарежда радикалната лява коалиция Сириза, която отхвърля условията на меморандума и настоява за пълно предоговаряне на ангажиментите за гръцкия дълг.
Гърция ще излезе от кризата и ще остане в еврозоната, обеща лидерът на консервативната партия „Нова демокрация” Андонис Самарас.
Още: Опасно време във вторник: Прогнозата на Никол Станкулова
Още: Най-важните новини за деня: 12 май 2025 г.
„Ще излезем от кризата, а не от еврозоната. Няма да позволим на никой да ни прогони от Европа”, каза Самарас пред хиляди ликуващи поддръжници на консерваторите на централния атински площад „Синтагма”.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кои държави са с евро и кои не и как живеят хората там? (ВИДЕО)
Редактор: Ая Косарова