Тайната оръжейна империя на Русия: поглед отвътре

12 май 2025, 18:00 часа • 3458 | прочитания

Висшият американски генерал в Европа Кристофър Каволи наскоро заяви пред сенатската комисия по въоръжените сили, че Русия подменя войници, танкове и боеприпаси с "безпрецедентни темпове". Прогнозата е, че тази година заводите в Руската федерация ще пуснат в производство 1500 танка. За справка - числото за САЩ е 135 за годината. Също така агресорът във войната в Украйна ще произведе 3000 бронирани машини, докато Америка не произвежда нови бойни машини за пехотата. Русия ще произвежда 250 000 снаряда месечно, което я поставя "на път да изгради запаси, които са три пъти по-големи от тези на САЩ и Европа, взети заедно".

Още: Четири искания: Путин смени опаковката на ултиматумите си

Мащабът на това разширение е разкрит в детайли от британското издание The Economist, което се е консултирало със западна компания, използваща изкуствен интелект, за да пресява данни от различни достъпни източници, предимно търговски. Разследването е на база на увеличаващия се брой електронни устройства - например мобилни телефони - в даден промишлен обект. Това показва броя на работещите и нивото на активност там. Данните обхващат малък процент от броя на всички устройства, но те са достатъчно представителна извадка.

Сериозна активност в заводите за танкове, бронетранспортьори и ракети

"Омсктрансмаш", или Омския танков завод, е един от най-големите в Русия. Той взема стари танкове Т-80, произведени преди десетилетия, и ги модернизира. Обектът работи денонощно. Нивото на активност там леко нараства преди нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г., след което спада. След инвазията обаче броят на хората във фабриката отново рязко се увеличава и остава особено високо от средата на 2023 г., когато Кремъл осъзнава, че ще трябва да се мобилизира за дълга война.

Още: Новата руска ракета "Бандерол" удря в Украйна: С помощ от Китай, САЩ, Япония, Южна Корея

Снимка: Getty Images

Същата история може да се види във всички руски отбранително-промишлени съоръжения, пише изданието. "Уралвагонзавод" в Нижни Новгород - най-голямото руско танково съоръжение, отчита значително по-висока активност през 2024 г., отколкото година по-рано. Заводът „Арзамас“, който произвежда бронетранспортьори, „Курганмашзавод“ и „Мотовилиха“, които произвеждат бойни машини на пехотата, също са в подем на активността.

Още: Китай даде подкрепа на Зеленски срещу Путин за 30 дни примирие

Завод №9 в Екатеринбург произвежда цеви за гаубици и танкове. На сателитни снимки изданието и партньорите му са видели, че има паркирани на открито артилерийски установки и оръдия. На няколко километра се намира „Новатор“, който разработва балистични ракети „Искандер“. Признаци на силен растеж има и във Волгоградския завод „Титан-Барикади“, където се произвеждат стартови системи „Искандер“, и в „Сплав“ в Тула, който произвежда ракети „Град“, „Ураган“ и „Смерч“. Заводът "Сплав" наскоро стана жертва на украинска атака с дронове: Москва я чака "Парад на загубата": Украйна подпали летища с руски самолети и ракети (ВИДЕО).

Руснаците работят за още повече снаряди и дронове

За да се произведат 3 милиона снаряда годишно, са необходими огромни количества експлозиви. Заводът „Свердлов“ в Дзержинск, Нижегородска област, е най-големият за взривни вещества в Русия. През последните месеци броят на засечените устройства там се е увеличил. Според Джулиан Купър от университета в Бирмингам активността е нараснала и в завода „Селмаш“ в Киров, който произвежда гилзи за боеприпаси.

Проектираният в Иран дрон камикадзе "Шахед"-136 е все по-позната гледка в небето на Украйна. През февруари е имало почти 140 руски атаки с безпилотни машини дневно, което е далеч над нивата, наблюдавани през 2024 г. Това съответства на нарастващата активност във фабриката "Алабуга" в Татарстан, където се произвеждат дроновете, както и на близкото летище "Бегишево". Украйна атакува завода няколко пъти дотук по време на войната, като последният път беше през април: Украйна отново атакува дома на руския модел на дроновете "Шахед" (ВИДЕО).

Мащабът на строителните работи в Алабуга се вижда и на сателитни снимки, публикувани в материала на The Economist.

Снимка: Getty Images

Още показатели, които показват повишената активност

Това не са единствените признаци за хиперактивната отбранителна индустрия на Русия. Наблюдавани са и редица други показатели. Например в Бийск, където се намира важен завод за производство на олеум (той се използва в експлозивите) и център за военни изследвания, средният дневен трафик между общежитията и районите с химически заводи се е увеличил с 19% през 2023 г. "Времето за престой" - показател, който показва колко дълго хората остават на едно място - се е увеличило с 32% през периодите, свързани с втората и третата работна смяна.

Още: Путин в небрано лозе: Или се среща със Зеленски и го признава за легитимен лидер на Украйна, или е страхливец (ОБЗОР - ВИДЕО)

Strava - приложение, което регистрира физическите упражнения, показа нови струпвания на бягащи и каращи колело в районите в близост до тези заводи. Това е знак, че там са пристигнали нови работници, което може да обясни и защо разходите за наем на жилища са нараснали с 21% годишно.

Подобни модели могат да се видят и на местата, свързани с планираното от Русия разширяване на военните сили по границите на НАТО. Даден е пример с град Луга (Ленинградска област), където руснаците започнаха да формират нова дивизия миналата година. Данните за местоположението на мобилните телефони показват увеличаване на гъстотата на населението около индустриалните зони, увеличаване на времето за пребиваване от 22:00 до 6:00 ч., което говори за нощни смени, и нови коридори за придвижване между общежитията и военните заводи.

Още: Русия ползва севернокорейския HIMARS срещу Украйна. Руски военни се самовзривиха (ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

Руската промишленост все още е ограничена. Миналата година страната разчиташе на Северна Корея за осигуряване на значителна част от артилерийските боеприпаси, използвани в Украйна, но тези запаси не са неограничени. Според проучване на Центъра за отворени източници и Кралския институт на обединените служби (RUSI) в Лондон все още се налага да се внасят ключови суровини за веригата за доставка на снаряди - хром за барута и памучна целулоза за ракетно гориво. Русия обаче вече е в състояние да произвежда някои важни компоненти у дома.

Напредналите западни икономики сега може да се окажат принудени да се вгледат внимателно в Русия, за да разберат как да се адаптират, казва един от анализаторите в RUSI.

Още: Путин недоволен: Има недостиг на важни оръжия за армията му в Украйна

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес