Тръмп подписа за понижаване на цените на лекарствата в САЩ

13 май 2025, 01:40 часа • 799 | прочитания

Президентът Доналд Тръмп подписа мащабна изпълнителна заповед, която обещава да се бори с „неразумните и дискриминационни практики“ на чужди държави, които водят до това американците да плащат много по-високи цени за лекарства с рецепта, заяви представител на Белия дом, предаде Си Ен Ен, цитирана от БГНЕС.

Многостранната директива, която вероятно ще бъде оспорена в съда, е насочена срещу преговорите на други правителства с фармацевтични компании, които значително намалят цените на много лекарства в техните страни. Макар американските президенти и законодатели отдавна да осъждат тази практика, те като цяло се въздържаха от предприемането на широкомащабни действия в съответствие с философията на свободния пазар в САЩ.

Още: Тръмп подписва указ за намаляване на цените на лекарствата в САЩ

„От днес САЩ вече няма да субсидират здравеопазването в чужди държави, както правехме досега“, каза Тръмп на пресконференция преди подписването на заповедта.

Докато Медикеър получи историческата власт да договаря цените на малък брой лекарства годишно, изпълнителната заповед на Тръмп ще се отнася за множество лекарства и цени на търговския пазар, както и за Медикеър и Медикейд. Той отвърна, че директивата се равнява на „контрол на цените“, като каза пред репортери, че настоящата система включва контрол на цените, защото фармацевтичните компании определят цените.

Още: Предизборно обещание: Тръмп нареди да се намалят цените на лекарствата

Основната търговска асоциация в бранша (PhRMA) не отговори веднага на искането за коментар. Ако цените не спаднат бързо, администрацията ще разгледа различни политически лостове, които могат да бъдат използвани за налагане на по-ниски цени, съобщи пред репортери представител на Белия дом. Мандатът също така призовава Министерството на здравеопазването и социалните услуги да договори по-ниски цени на всички пазари. Ако не бъде постигнат напредък, агенцията ще приложи правило за налагане на цената на „най-облагодетелстваната нация“ за лекарството, която ще бъде най-ниската цена, предлагана в сравними страни.

Борба с високите цени

Според проучване на компанията "Ранд корпорейшън" САЩ плащат средно 2,5 пъти повече за лекарства, отпускани по лекарско предписание, отколкото Франция например. Това е разлика, която Тръмп обеща по време на президентската си кампания да намали. В понеделник правителството на САЩ обяви и че започва проучване на дела на вноса във фармацевтичния сектор, което породи опасения, че както в случая с автомобилната промишленост, скоро ще бъдат въведени специални мита. Подобна мярка би увеличила цената на много вносни лекарства и химически съединения.

Още: Какво се случва с тялото ни, когато приемем прекалено много парацетамол?

Желанието на Тръмп да привлече повече фармацевтични компании в САЩ е един от мотивите за въвеждането на митата, а в момента страната е най-големият купувач на фармацевтични продукти. През изминалите 20 години все повече големи американски фармацевтични компании изнесоха производствените си бази в чужбина.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес