Гръцката душа умира

19 декември 2012, 09:26 часа • 18483 | прочитания

Те са гневни, болни, бедни. Те изживяват тежка колективна травма. Кризата и последиците от нея разболяха целия народ. Ще издържи ли гръцкото общество - или ще експлодира?

Още: Най-важните новини за деня: 9 май 2025 г.

Още: Облаци, дъжд и хладно време: Прогнозата на Николай Василковски

Темата за кризата в Гърция често присъства в новините по германските телевизии. За германските зрители обаче тя не е нищо повече от смътна заплаха някъде на хоризонта. За тях гръцката криза се заключава най-вече в понятия като спасителен чадър, опрощаване на дългове, сива икономика, помощни пакети и редица други думи, в които не всеки вниква.

Всяка седмица се излъчват репортажи с канцлерката Меркел, запътила са към следващата среща на върха, на която спасението на Гърция, а с това и на Европа се задвижва напред. Да, това е една част от реалността. Но кой ще разкаже цялата истина? Явно никой не се осмелява. Това, което се случва пред очите ни, е гигантическо потулване на истината. А в това отношение постижението на политиците е особено добро. Техният защитен механизъм функционира блестящо.

Драмите по улиците на Атина

Още: "Опит да се минира конвергентният доклад": "Правосъдие за всеки" с коментар за референдума на Радев (ВИДЕО)

Още: BG-Alert предупреди за опасно време в Ямбол и Бургас

Германският психолог Георг Пипер не обича да премълчава истината. През есента на 2012-та той прекарва няколко дни в Атина и вижда това, което телевизиите избягват да показват: бременни жени, обикалящи безутешно болниците и умолявайки да бъдат приети, при положение че нямат нито застраховка, нито пари; хора, които доскоро са се числили към средната класа, събиращи останки от хранителни продукти по улиците на атинските предградия; възрастни хора, които вече не могат да си позволят да си купуват лекарства, тъй като пенсията им е намалена наполовина.

Днес в Гърция пациентите в болниците трябва да си носят и чаршафите, и храната. А понеже чистачките са съкратени, тоалетните се чистят от лекарите, медицинските сестри и санитарите, които не са получавали заплати с месеци. Заради лошата хигиена в някои болници ЕС дори предупреждава за опасността от разпространение на инфекциозни заболявания.

Още: Ограничават движението по част от АМ "Хемус" в понеделник

Още: Експерт: Бедността задушава около 1,5 милиона от българите, а неочакваните разходи вкарват в криза всеки втори

Междувременно по финансови причини цели жилищни блокове са отрязани от доставките на газ. За да не измръзнат окончателно, хората се отопляват с малки печки на дърва, които секат незаконно. През пролетта един 77-годишен мъж се застреля пред парламента, като непосредствено преди смъртта си се провикнал: "Така няма да оставя дългове на децата си". През последните три години броят на самоубийствата се е удвоил.

Травмата на един народ

Още: Полк. Вилис Цуров: F-16 не е играчка за носталгични ветерани (ВИДЕО)

Още: Kaufland получи наградата „Партньор на българския бизнес“ от GLOBAL INDUSTRY AWARDS 2025

Душевната травма е събитие, което разтърсва из основи света на отделния човек. Преживяното е толкова силно, че засегнатият изпада в пълна безпомощност. Нищо вече не е такова, каквото е било, и никога няма да бъде същото. Само циниците могат да наричат случващото се в Гърция социален срив - всъщност обществото губи почвата под краката си, то изживява колективна травма.

"Особено засегнати от кризата са мъжете", казва Георг Пипер. Те преживяват загубата на работното си място много по-тежко от жените. За тях това е един вид посегателство спрямо мъжествеността им. "Безработните стават все повече, при това те нямат никакви шансове за ново работно място и така изпадат в много дълбока дупка", обяснява психологът. Резултатът от това развитие е пагубен за обществото: днес в Гърция психическите заболявания се разпространяват със скоростта на епидемия.

Няма нужда да бъдеш песимист, нито пък експерт, за да разбереш какво означава всичко това за социалните отношения между хората и за устоите на гръцкото общество. Гневът на гръцкото общество е чудовищен и расте все повече - гневът срещу извратената система, срещу корупцията, а и срещу  международната политика, чиито парични помощи са предназначени за спасяване на банките, а не на хората. Мъжете дават израз на този гняв в семействата си. Синовете им го пренасят на улицата. И ето, че броят на склонните към насилие, нападащи малцинствата, расте. В анкетите дяснорадикалната партия "Златна зора" вече получава 12 процента одобрение.

Когато човекът се превърне в хищник

Кризата разрушава социалната държава, пише Георг Пипер. "В драматични ситуации като сегашната в Гърция, човекът се превръща в хищник - той мисли само за себе си и за собственото си оцеляване", казва германският експерт. Пипер е изучавал сходни ситуации в различни точки на света и отдавна знае, че голата необходимост подтиква хората към неразумни постъпки. А в най-лошия случай това означава престъпления. В подобни моменти егоизмът често измества солидарността.

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес