Повтарянето има странна връзка с ума. Да вземем за пример преживяването "дежавю", когато погрешно вярваме, че сме преживели нова ситуация в миналото, и ни обзема страховито усещане за отминалост. Но учени откриват, че дежавю всъщност е прозорец към работата на нашата система на паметта. Изследването установява, че явлението възниква, когато частта от мозъка, която разпознава познатото, се десинхронизира с реалността. Дежавю е сигналът, който ви предупреждава за тази странност: това е вид "проверка на фактите" за системата на паметта. Но повторението може да направи нещо още по-странно и необичайно.
Противоположното на "дежавю" е "жамевю" (буквално преведно от френски означава "никога виждано"), когато нещо, което знаете, че е познато, ви се струва нереално или ново по някакъв начин. В последните си изследвания учените проучват механизма, който стои зад това явление. Жамевю може да включва гледане на познато лице и внезапното му откриване като необичайно или непознато. Музикантите се сблъскват с него на моменти - губят последователността при много познат музикален откъс. Може да ви се е случвало да отидете на познато място и да се дезориентирате или да го видите с "нови очи".
Още: Какво е мозъчна мъгла - симптоми и причини
Снимка: iStock
Това е преживяване, което е по-рядко от дежавю и може би още по-необичайно и тревожно. Когато помолите хората да го опишат във въпросници за преживявания от всекидневния живот, те дават отговори като: "Докато пиша на изпитите си, пиша една дума правилно, например "апетит", но продължавам да гледам думата отново и отново, защото се сещам, че може да е грешна". В ежедневието то може да бъде провокирано от повтаряне или взиране, но не е задължително. Има случаи, в които човек шофира по магистрала, но се налага да отбие, за да може да "нулира" непознатите му педали и волан. За щастие в природата това се случва рядко.
Лесна настройка
Учените обаче все още не знаят много за жамевю. Но предполагат, че ще е доста лесно да го предизвикат в лабораторията. Ако просто помолят някого да повтори нещо отново и отново, той често установява, че то става безсмислено и объркващо.
Още: 6 тайни начина да си спомните кой сте били в минал живот
Снимка: iStock
Точно това е и основният подход на техните експерименти върху жамевю. В първия експеримент 94 студенти прекарват времето си в многократно писане на една и съща дума. Те правят това с дванадесет различни думи, които варират от общоприети, като "врата", до по-рядко срещани, като "бразда".
"Помолихме участниците да препишат думата възможно най-бързо, но им казахме, че могат да спрат, и им посочихме няколко причини, поради които могат да спрат, включително да се чувстват странно, да им е скучно или да ги боли ръката.", казват изследователите, цитирани от "Science Alert".
Още: Кои са хората, които по-често имат "дежавю"?
Снимка: iStock
"Най-често избираната възможност беше да спрат, защото нещата са започнали да се чувстват странно, като около 70% от тях спряха поне веднъж, защото са почувствали нещо, което ние определихме като жамевю. Обикновено това се случваше след около една минута (33 повторения) - и обикновено за познати думи", казва още учените.
При втория експеримент е използвана само думата "the", тъй като е преценено, че тя е най-често срещаната в английския език. Този път 55% от хората спират да пишат по причини, съответстващи на определението за жамевю (но след 27 повторения).
Още: Неочевидни причини, заради които изпитваме чувство на дежавю
Снимка: iStock
Участниците в експериментите описват преживяванията си като вариращи от "Те губят смисъла си, колкото повече ги гледаш" до "сякаш загубих контрол над ръката" и "не изглежда правилно, почти изглежда, че не е истинска дума, но някой ме е подмамил да мисля, че е". На учените им отнемат около 15 години, за да напишат и публикуват този научен труд.
Всичко започва през 2003 г., когато изследователите действат по предчувствие, че хората се чувстват странно, докато многократно изписват дадена дума. Един от тях забелязва, че репликите, които са го карали да пише многократно като наказание в гимназията, го карат да се чувства странно - сякаш не са истински.
Още: Дежавю и как да дешифрираме съобщенията от миналото
Снимка: iStock
Още през 1907 г. Маргарет Флой Уошбърн, една от безславните основоположнички на психологията, публикува експеримент с един от своите ученици, който показва "загуба на асоциативна сила" при думи, които са били гледани в продължение на три минути. Думите станали странни, загубили значението си и с течение на времето се фрагментирали.
По-дълбоки прозрения
Още: Феноменът Deja vu - случвал ли ви се е?
Приносът на новото изследване е идеята, че трансформациите и загубите на смисъл при повторение са съпроводени от особено чувство - жамевю. Жамевю е сигнал за това, че нещо е станало твърде автоматично, твърде плавно, твърде повтарящо се. То ни помага да се "измъкнем" от текущата си преработка, а усещането за нереалност всъщност е проверка на реалността. Основната научна теория е за "насищането" - претоварването на дадена представа до обезсмисляне, пише "Science Alert".
Снимка: iStock
Свързаните с него идеи включват "ефекта на вербалната трансформация", при който повтарянето на дадена дума отново и отново активира т.нар. "съседи", така че в началото слушате зациклената дума "tress" отново и отново, но след това слушателите съобщават, че чуват "dress", "stress" или "florist".
Изглежда, че това е свързано и с изследванията на обсесивно-компулсивното разстройство (ОКР), при които е разгледан ефектът от натрапчивото взиране в предмети, като например запалени газови пръстени. Подобно на многократното писане, ефектът е странен и означава, че реалността започва да се изплъзва, но това може да ни помогне да разберем и лекуваме ОКР.
Ако многократното проверяване дали вратата е заключена обезсмисля задачата, това ще означава, че е трудно да се разбере дали вратата е заключена, и така започва порочен кръг.