Жители на столичния квартал „Илиянци” от години живеят над мазета, пълни с отпадни води. Освен силната миризма, която се носи в жегите, има реална опасност водата да подкопае основите на блок.
Още: Обявиха носителите на отличието "Златно перо" за 2025 г.
Още: Тапи към морето: Как се променя движението по АМ "Тракия"
Причината се крие в канализацията, която се запушва лесно. Проблемът съществува отдавна, затова мъжете от квартала са се научили да отпушват шахтите сами - с подръчни материали.
От пролетта обаче нивото на отпадъчната вода стига един метър, а проблемната шахта не може да бъде открита.
Освен отпадъчната вода и тежката миризма, в мазетата са се развъдили и червеи.
Още: Кой има имен ден днес, 9 май 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 9 май 2025 г. (петък)
Хората се страхуват, че в летните жеги е вероятно да плъзне и зараза. Опасностите не спират дотук - заради насъбралата се вода носещите стени на няколко от жилищните кооперации се рушат.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Вън Пеевски от властта": От "Правосъдие за всеки" организират пореден протест пред парламента
Още преди два месеца жителите от квартала се обръщат с молба за помощ към „Софийска вода” и ХЕИ. От „Софийска вода” отговарят, че проблемната канализация не е предадена на Дружеството за експлоатация и поддръжка, затова нямат ангажимент към проблема.
Ръководството на РЗИ отговаря, че посочените имоти не сa обекти, подлежащи на контрол от страна на здравните инспекции.
И двете институции пренасочват живущите на квартала към Районната общинска администрация.
Още: Времето в петък - затишие пред буря: Прогнозата на Никол Станулова
Още: Голяма тапа се образува на АМ "Тракия" на излизане от София (СНИМКИ)
В телефонно интервю за bTV кметът на район Сердика Тодор Кръстев обясни, че канализацията е частна собственост и като такава общината не би трябвало да има ангажимент към нея. Въпреки това вече е задействан механизъм за решаване на проблема.
"Ние като община не можем да им съдействаме, защото това е равносилно на къщи изградени в частни дворове, които нямат канализация, имат септични ями. И ако се напълни септичната яма, хората да търсят общината да им отпушат ямата. Общината няма задължения, но все пак това са жители на района и се опитваме по всякакъв начин да им помогнем. И затова от една седмица обикаляме с една от чистачките на водопроводи от Общината, изпомпваме водата и искаме да видим откъде всъщност не може да изтече водата”, каза Кръстев.
Редактор: Петър Проданов