Съдбата на Гърция за изход от кризата се решава до 60 дни, тъй като в рамките на този срок се очаква - до средата на март - да бъде приложена схемата за отписване на част от нейния дълг (по нея вече се водят преговори), да бъде сключен вторият заем, обещан от европейските лидери в края на октомври, който е на стойност 130 млрд. евро, и от него да бъде отпуснат първият транш в размер на 89 млрд. евро, пише в. "Етнос".
Още: Облаци, дъжд и хладно време: Прогнозата на Николай Василковски
Първите 60 млрд. от тези 89 млрд. евро се очаква да дойдат между 1 и 10 февруари. Ако това финансиране не бъде осигурено и възникнат закъснения, Гърция може да се окаже пред опасността от спиране на плащанията и да изпадне в състояние на дефолт, коментира изданието.
Финансовото министерство обяви, че преговорите с тройката кредитори от ЕС, ЕЦБ и МВФ ще започнат на 16 януари и че на тях основно ще се обсъждат въпроси, свързани с бюджетния дефицит на Гърция и рецесията в страната, както и исканията на тройката за орязване на заплатите и в частния сектор.
Гърция трябва да напусне еврозоната и да обезцени новата си валута. Това предлага управителят на чешката централна банка Мирослав Сингер в интервю за "Хосподарске новини", цитирано от гръцкия в. "Вима".
Още: BG-Alert предупреди за опасно време в Ямбол и Бургас
Още: Ограничават движението по част от АМ "Хемус" в понеделник
Сингер смята, че европейците по-скоро трябва да помогнат на банките, които се нуждаят от рекапитализация, вместо да отделят време на Гърция, която, по думите му, представлява едва 2 на сто от европейската икономика.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Полк. Вилис Цуров: F-16 не е играчка за носталгични ветерани (ВИДЕО)
От момента, в който няма желание да бъде дадена на Гърция една значителна сума от европейските структурни фондове, не виждам да има друго решение освен това Гърция да напусне еврозоната, изтъква банкер номер едно на Чехия. БТА