С 11 гласа "против" и нито един "за" парламентарната комисия по здравеопазване отхвърли законопроекта за промяна в закона за здравето за пушене на затворени обществени места, предаде БГНЕС.
Още: Обявиха носителите на отличието "Златно перо" за 2025 г.
Още: Тапи към морето: Как се променя движението по АМ "Тракия"
Той е предложен от независими депутати, сред които и Кирил Гумнеров. "Аз лично, разбирайки, че законопроектът е разпределен само и единствено в здравна комисия, бях убеден, че това е тенденциозно и че той няма как да мине през тази комисия", заяви Гумнеров след заседанието.
За мен е важно той да влезе в зала и ако на депутатите се разреши да гласуват по съвест, с оглед на ситуацията в момента, аз знам, че поправките ще минат, каза още депутатът. Доколкото разбрах, подобни текстове са предложени в закона за туризма, който се разглежда от комисията по икономическа политика, добави той.
Това е и най-вероятната причина, заради която министърът на здравеопазването Десислава Атанасова не изчака края на заседанието на комисията. Тя извънредно бе повикана за участие в друга парламентарна комисия за икономическа политика. Министърът заяви, че не знае за какви текстове става въпрос и би могла да даде коментар само след края на заседанието на икономическата комисия.
Още: Кой има имен ден днес, 9 май 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 9 май 2025 г. (петък)
Заседанието на комисията по здравеопазване не премина и без словесни сблъсъци. Основни действащи лице в тях бяха единствените двама защитници на законопроекта за промяна – вносителят Гумнеров и членът на комисията Станислав Станилов. Станилов реагира остро на изказване на един от гостите на комисията, което той интерпретира като опит да го характеризират като лобист.
Ние не сме се събрали тук за да обсъждаме дали тютюнопушенето е вредно, а да създадем работеща дълготрайна стратегия за намаляването на пушенето, каза в изявлението си в защита на законопроекта Гумнеров. Независимият депутат заяви, че не оспорва добрите намерения на закона, а ефективността на забраната. "Пътят към ада е покрит с добри намерения, това се случва с тази забраната", заяви той.
Още: "Вън Пеевски от властта": От "Правосъдие за всеки" организират пореден протест пред парламента
Още: Най-важните новини за деня: 8 май 2025 г.
Забраната за пушене се провали, каза още Гумнеров, като се позова на статистика, според която след влизането в сила на забраната е събран с 8% повече акциз за цигари. Дори само тези цифри биха ни накарали да се съмняваме в ефективността на забраната, коментира той. "Резултатите са обратни – след забраната се пуши повече, и то значително", заяви депутатът.
По думите на Гумнеров след забраната има драстичен спад на оборота на заведенията с между 30 и 60%, което той определи като силен удар срещу икономическата стабилност в страната. Очевидно това е и предпоставка за корупция, допълни депутатът. "Този закон принуждава бизнесът да го престъпва, който го спазва е обречен на фалит", заяви Гумнеров. Очевидно е, че тази забрана не постига поставените си цели, тя е вредна както за бизнеса, така и за пушачите, заключи депутатът.
Акцентите в речта бяха следните – спад в оборотите, оцеляване на бизнеса, възможности за корупция, не чух един аргумент, който да бъде представен на комисия за здравеопазването, коментира здравният министър Десислава Атанасова. Тя на свой ред представи данни от друга статистика, според която страната ни е на първите места по сърдечно-съдовите заболявания и онкологични заболявания.
Още: Времето в петък - затишие пред буря: Прогнозата на Никол Станулова
Още: Голяма тапа се образува на АМ "Тракия" на излизане от София (СНИМКИ)
"Световната статистика е категорична, че тези заболявания, голяма част от тях се дължат на вредните навици на хората, включително тютюнопушенето", заяви Атанасова. Ако вследствие на тази забрана може да бъде спасен един живот, едно дете по-малко дим да поеме, здравната комисия трябва да вземе решение категорично и да отхвърли този законопроект, призова министърът.
Категорично против промяната в закона се обяви и доц. Галина Куртева, национален консултант по онкология. "Ако ние сега позволим този закон да се върне отстъпваме от позициите си на лекари, което ще направи бъдещото поколение наши длъжници за това, че не сме взели навременни мерки", каза тя.
Позицията й подкрепи и доц. Явор Иванов, председател на Българското дружество по белодробни болести. Тази забрана приемаме преди всичко като възпитателна и за младото поколение, отбеляза той. По негова информация 50% от младите на 15-16-годишна възраст пушат, а всяка година болните от рак на белия дроб се увеличават с 3 200 души. Призивът на белодробните лекари е "Защитете бъдещото поколение", каза доц. Иванов.
В отговор на изказванията Гумнеров отново повтори данните за увеличен акциз и коментира: "След тези данни на статистиката едно е очевидно – ако се пушат 8% повече цигари ще има и 8% повече болни". Според народния представител намаляването на тютюнопушенето не може да стане със забрана, а с дългосрочна превенция. Гумнеров каза също, че не очаква комисията да подкрепи законопроекта му, както и че мястото за изявленията му не е в тази комисия. "На много народни представители мястото им не е в Народното събрание", добави той.
Само няколко месеца след като бяха приети промени в закона за здравето сме изправени пред абсурдната ситуация да избираме между здравето и бизнеса, каза един от членовете на комисията – Хасан Адемов. Едва ли има някои, който е против дребния и средния бизнес в България да се развива, заяви депутатът. Той също изказа и тезата, че този проектозакон трябва да бъде отнесена и към комисията по правата на човека. "Не трябва да загърбваме и правата на тези които искат да пушат. Затова казвам, че ситуацията е странна", разясни той. Всеки трябва да поеме своята отговорност, заяви Адемов.
Единствен защитник на предложенията на независимите депутати бе Станислав Станилов. Тези приказки за защита на децата са несериозни, децата не се отглеждат в чалготеките след 22 часа, заяви той. "Не виждам причина да се ограничава правото на избора, може да се направи така, че да се лицензират тези помещения, които да са за тези, които искат да пушат. Никога едно дело не е извършвано с насилие и сега неолиберализма започва с насилие", добави депутатът.
Никой не може да ме убеди, че тези пушачи ще спрат да пушат след забраната, продължи Станилов. Българите са големи пушачи, но не защото са глупави или искат да умрат, а защото им е тежък животът, заяви той. След изказването си Станилов обяви, че няма да гласува в проектозакона и демонстративно напусна залата.
Редактор: Десислава Ушатова