Златните чужденци

01 юни 2013, 10:07 часа • 8090 | прочитания

Днес чужденците в Германия имат по-големи шансове за успех от когато и да било, стига да говорят немски и да са образовани. Страната не би могла да си представи бъдещето без тях и мечтае за "златното поколение мигранти".

Още: Прогноза за времето - 13 май 2025 г. (вторник)

Още: Специалист по недвижимите имоти: След влизането в еврозоната е възможен период на спад в търсенето

В германския отбор, който тази година спечели Шампионската лига на УЕФА, германците бяха малцинство. Шестима от общо 11-те футболисти на "Байерн Мюнхен", излезли на терена на лондонския "Уембли", бяха чужденци: холандец, французин, испанец, хърватин, бразилец и австриец от смесен нигерийско-филипински брак. В "Байрен Мюнхен" освен това играха и германци с такива фамилни имена като Боатенг, Гюндоган, Гомес. Всички те показаха, че са усвоили отлично германските качества като целеустременост и дисциплина. Накратко: тук говорим за хора, които са се интегрирали напълно.

Ако и в останалите сфери на живота нещата с интеграцията стояха по същия начин, тогава на канцлерката Меркел въобще нямаше да ѝ се налага да свиква срещи на върха, посветени на интеграцията. Или пък може би гледаме твърде черно на нещата? Няма как да не признаем, че засега Германия не е изправена пред такива сериозони проблеми със своите имигранти, каквито наблюдаваме напоследък в Швеция, Франция и Великобритания.

Деца или индийци?

Още: Опасно време във вторник: Прогнозата на Никол Станкулова

Още: Най-важните новини за деня: 12 май 2025 г.

Германското общество отдавна се е разделило с една илюзии - че Германия не е страна на имигранти. Дълго време се смяташе, че Германия може да се справи с всички настоящи и бъдещи предизвикателства със собствени сили - т.е. като се инвестира в подрастващите германци. Най-известният лозунг от онзи период беше "Деца вместо индийци", призоваващ страната да прави повече за децата вместо да внася индийски (компютърни) специалисти.

Днес почти всички са на мнение, че Германия не само има нужда от нови попълнения чужденци, ами тя разчита сериозно на тях, за да не допусне срив в стандарта на живот. Междувременно германците са най-възрастната нация в Европа и същевременно страната с най-ниска раждаемост в Евросъюза. Произтичащите от тук проблеми са ясни на всички: остра липса на работна ръка, сътресения в пенсионната система и здравеопазването. Както знаем, днес Германия има 82 млн жители. През 2030-та обаче те ще са 78 млн, а през 2050-та - едва 68 млн, ако в страната не започне да привлича повече чужденци.

Още: Кои държави са с евро и кои не и как живеят хората там? (ВИДЕО)

Още: Цените на имотите в София след приемането на еврото: "Чуждестранни граждани искат да инвестират у нас"

Иде ли "златното поколение"?

А в това отношение Германия може да научи много от класически имигрантски нации като американците, канадците или австралийците. Включително по въпроса за това как се привличат най-добрите умове в света.

Още: LUNAR 2025: Над 600 хиляди души изпълниха центъра на София за Фестивала на светлините

Още: Kaufland Card празнува 3 години с повече от 2 млн. потребители

Ако преди двайсет години германците твърдяха, че "лодката е пълна", то сега демографският срив ги накара да осъзнаят, че "в лодката има много място" - експертите говорят за по 120.000 новодошли квалифицирани кадри на година.

Правилото, че младите хора с чужди корени нямат никакви перспективи в Германия, отдавна не важи. Днес който е образован, мотивиран и говори добре немски език има по-добри шансове за успех от когато и да било. И ако те бъдат използвани, след време можем да говорим за "златното поколение имигранти" в Германия.

Източник: Дойче веле

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес