Маргинали – това определение даде финансовият министър Владислав Горанов де факто за хората с т.нар. свободни професии. Това той каза по време на големия брифинг за икономическите мерки, които държавата се готви да вземе заради кризата с коронавируса.
Още: Когато хъшът стане екзекутор
Още: 1300 км граница: Финландия следи с тревога какво прави Русия
"Тези български граждани, които са маргинали и не попадат в нито една от описаните хипотези – те са социално изолирани и едва ли можем много да направим за тях. Те по-скоро спазват препоръките на Медицинския щаб", каза Горанов (от 28:40 минута до 30:00 минута във видеото).
Кои са хората със свободни професии т.е. тези, които не попадат в описаните от Горанов хипотези на липса на доходи? Според допълнителните разпоредби на Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ), това са: експерт-счетоводителите; консултантите; одиторите; адвокатите; нотариусите; частните съдебни изпълнители; съдебните заседатели; експертите към съда и прокуратурата; лицензираните оценители; представителите по индустриална собственост; медицинските специалисти; преводачите; архитектите; инженерите; техническите ръководители; дейците на културата, образованието, изкуството и науката; застрахователните агенти; други физически лица, за които са налице едновременно следните условия:
Още: Ударът срещу ПП разчиства терена за Радев?
а) осъществяват за своя сметка професионална дейност
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Под заплаха ли е полското икономическо чудо?
Още: Кой наистина вкара Русия във войната срещу Украйна? Фактите
б) не са регистрирани като еднолични търговци
в) са самоосигуряващи се лица по смисъла на Кодекса за социално осигуряване
Какво виждаме от изброеното – счетоводителите, без които никой бизнес не може да съществува, са маргинали от гледната точка на действащия ни финансов министър. Кажи-речи всички професии, без които правосъдието не може да съществува, са маргинали от гледната точка на Горанов. Дори медицинските специалисти са свободна професия – Борисов поне обеща по 1000 лева месечно отгоре на тези медици на първа линия в борбата с коронавируса. За инженери, архитекти, културни дейци и учени изобщо няма да говорим – сигурно Горанов, като "немаргинал", ще измисли лекарство срещу COVID-19, няма да са учените.
Още: Защитната стена НАТО: защо беше създаден Алиансът?
Още: Какво ще се случи, ако Иран затвори Ормузкия проток?
Слабички са всички думи, които ми хрумват по адрес на човека, който живее в апартамента на кръстника си и не му стигаше заплатата като депутат да си храни семейството. И най-малкото следва да има извинение от страна на Горанов – всъщност то не е достатъчно, следва да има мерки в подкрепа на тези хора! Ако не може да измисли как, да си ходи – ще се намери кой да измисли!
Още: "Борисов обеща отлагане на плащане на данъци, Горанов уточни, че е само за корпоративния (ВИДЕО)"
Автор: Ивайло Ачев