Българската еврокомисарка Кристалина Георгиева е сред обсъжданите имена за нов Върховен представител на ЕС по външната политика. И шансовете ѝ изглеждат нелоши, пишат две чужди издания.
Още: "Те бяха обесили собствените си деца"
Още: Орбан: "Брюксел си играе с огъня". Омразата срещу Украйна
Специализираното издание за европейска политика EurActive цитира дипломатически кръгове, според които няколко постоянни представители на страни от ЕС в момента водели безпрецедентна лобистка кампания за повторното номиниране на Кристалина Георгиева за еврокомисар. Една "малка, но много важна страна" също подкрепя българката - това е Люксембург, родината на бъдещия председател на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер, четем в информацията. Цитиран е неназован дипломат, според когото "Юнкер много би се зарадвал на съответно телефонно обаждане от страна на българския министър-председател".
Има обаче малък проблем - според публикации в българския печат, премиерът Пламен Орешарски смята да предложи за комисарския пост своята заместничка Зинаида Златанова. Неговото правителство на малцинството е пред оставка заради лошите резултати на управляващите социалисти на европейските избори и проблемите около проекта "Южен поток", коментира сайтът EurActive. Според информации в българските медии президентът Росен Плевнелиев подкрепя номинирането на Георгиева за втори мандат.
На същото мнение е и водещата опозиционна партия ГЕРБ на бившия консервативен премиер Бойко Борисов. Неговата партия е вероятният победител на следващите избори, сочат актуалните допитвания до общественото мнение, пише още EurActive. Изданието припомня, че Борисов е посочил Георгиева преди 5 години като втора номинация след провала на Румяна Желева на изслушването в Европейския парламент. По този повод вестник "Файненшъл таймс" пише, че Георгиева се е озовала в Брюксел "по случайност", след като България трябваше да оттегли предишен свой кандидат.
Още: Жътварят на смъртта
Още: "Даже не мога да обясня как се съгласих": Как Русия превръща украинските деца в терористи
Георгиева има безупречен имидж
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Китай искат хората да работят по-малко. А причината е в добре известен парадокс на капитализма
Още: Русия разполага военна техника близо до Финландия. Нови танкове се пазят за "по-нататъшна употреба"
След това обаче Георгиева се открои като неочаквана звезда, справяйки се много компетентно като отговорничка за реакцията на ЕС на международните катастрофи - било то природни или дело на хората, отбелязва британското издание. Като жена, представителка на новите страни членки от Централна и Източна Европа, Георгиева отговаря едновременно на критериите за регионална диверсификация при разпределяне на постовете, както и за назначаване на жени на лидерските постове. Освен това Георгиева има дългогодишен опит в Световната банка, което също говори в полза на нейната кандидатура. Изборът ѝ обаче се затруднява от факта, че тя е излъчена от партия, която сега не е на власт власт в България (дясноцентристката ГЕРБ). И още едно обстоятелство припомнят чуждите издания - че лидерът на БСП Сергей Станишев също се бори за еврокомисарски пост .
На безупречния имидж на Кристалина Георгиева се спира и EurActive. Изданието посочва, че българката отговаря на всички изисквания за заемането на един от най-високите постове в Комисията, но същевременно добавя, че вероятността тя да стане Върховен представител на ЕС по външната политика не е съвсем голяма, поради наличието на много сериозни конкуретни. Сред тях е сегашната италианска външна министърка Федерика Могерини. Макар да е млада, тя има солиден опит в областта на международните дела - беше член на италианските парламентарни комисии по отбрана и външни работи и ръководи италианската мисия в парламентарната асамблея на НАТО. На кандидатурата ѝ може да навреди това, че Италия е сдържана по въпроса за затягане на санкциите срещу Русия, а италианската петролна компания ЕНИ е един от големите инвеститори в проекта на Газпром "Южен поток", припомня на свой ред "Файненшъл Таймс".
Кои са конкурентите?
Още: Разединени американски щати: Какво свърши Тръмп с Америка за 100 дни
Още: "Надяваме се на 9 май Путин да сложи край на войната в Украйна"
Сред другите фаворити за наследник на Катрин Аштън са още шведският външен министър Карл Билд, полският му колега Радослав Шикорски и първият дипломат на Холандия Франс Тимерманс. Билд е известен с твърдата си антируска риторика, но ако той бъде избран за този пост в момент, когато европейските лидери се опитват да разрешат украинската криза, това може да изпрати грешни послания, пише по този повод "Файненшъл Таймс" .
Допреди месец Шикорски изглеждаше идеалния кандидат за поста на върховен представител по въпросите на външната политика, но избухналият в родината му скандал с тайните записи идва в лош момент за кандидатурата му. Що се отнася до шансовете на Тимерманс те не са особено добри, тъй като холандското правителство изглежда решено да спечели водещия икономически пост в ЕК, за който подготвя настоящия лидер на еврогрупата и холандски финансов министър Йерун Дейселблум. А без подкрепа от Хага, кандидатурата на Тимерманс за поста дипломат номер едно на ЕС просто избледнява, коментира британският вестник.
След номинирането на Жан-Клод Юнкер за шеф на ЕК е възможно да се наложи свикването на извънредна среща на върха за разпределянето на висшите постове, пише EurActive. Изданието припомня и предвидената процедура: след като на 16 юли Европейският парламент го утвърди начело на ЕК, Юнкер ще трябва да разпрати писма до правителствата на страните-членки да номинират свои представители за еврокомисари.
Източник: Дойче веле