След година и половина на ескалиране на насилието и хиляди убити Международният комитет на Червения кръст най-накрая призна, че в Сирия се води „гражданска война”. Реакцията на повечето от експертите бе следната – добре, кажете ни нещо, което вече не знаем.
От юридическа или политическа гледна точка има ли някакво значение, че най-накрая официално бе обявено, че има гражданска война? От юридическа гледна точка участниците в сирийския конфликт вече попадат под т.нар. „международен хуманитарен закон” – т.е. Виенските конвенции са в сила. Но това не означава задължително, че затворниците ще получат по-удобни килии, цивилните повече няма да бъдат обект на противозаконни атаки, или че Асад ще бъде съден като военнопрестъпник в Хага. Но защитниците на правата на човека, които искат Асад да бъде обвинен във военни престъпления, ще получат по-големи законови средства. Това е така, защото днес законите на войната са по-различни от да кажем, законите на въоръжените протести (спомнете си как Франция наричаше своя конфликт в Алжир „полицейска операция”, за да избегне критиките за нарушаване на правата на човека). Дори и така, тази семантична отличителност е по-скоро повод за дебат за хората със скъпи костюми в западните столици. На място обаче правилата на конфликта не са необратимо променени.
От политическа гледна точка съобщението, че в Сирия се води гражданска война, има по-голямо значение. На теория това може да означава международната общност да стане по-критична и по-ангажирана със случващото се. Трябва да очакваме да последват нови резолюции с по-строги санкции на Съвета за сигурност на ООН. На практика обаче често се случва точно обратното. Етикетът „гражданска война” е термин, който е с голяма натовареност, и може да породи мнения, че става дума за вътрешен конфликт, който трябва да бъде оставен на самите сирийци. Или както гласяха незабравимите думи на Джеймс Бейкър за Балканите: „Нямаме куче, което участва в тази битка”. Проблемът със слагането на етикета „гражданска война” е, че това може би става чисто произволно – Сирия е в гражданска война от повече от година. Появява се и въпросът дали гражданската война изисква външна намеса или международната общност само трябва да стои и да гледа?
И накрая, семантиката на конфликта има по-малко значение от събитията на място. Ако не се задава клане, подобно на случилото се в Бенгази или в Сребреница, международната общност няма да се отърси от прахта и да се намеси. Дори задачата за налагане на забранена за полети зона или въоръжаването на силите на опозицията в момента изглежда малко вероятна. Мирният план на Кофи Анан е мъртъв, а руснаците няма да направят нищо, за да бутнат своя дългогодишен съюзник в Дамаск. За съжаление, фактът, че чуждестранна неправителствена организация нарича конфликта гражданска война, най-вероятно няма да промени нищо.
Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!
Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото
Хъфингтън пост