В малките и средни предприятия (МСП) се разкриват 85% от нетния брой на новите работни места, създадени в Европейския съюз (ЕС) между 2002 и 2010 година. Тази цифра е значително по-висока от дела на МСП в общия брой на заетите лица – 67%. През този период нетната заетост в стопанската дейност на ЕС се е увеличила значително – със средно 1.1 милиона нови работни места годишно. Това сочат данните от изследването за съществения принос на МСП за създаването на работни места, представено от Европейската комисия, предаде КРОСС.
Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“
Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!
Прирастът на заетостта в МСП възлиза на 1% годишно и е по-висок от този в големите предприятия, където този показател е 0,5%. Единственото изключение е секторът на търговията, в който заетостта в МСП нараства с 0,7% годишно, в сравнение с 2,2% за големите предприятия. Това се дължи на силния растеж на големите търговски предприятия, и по-специално на работещите в сферата на продажбите, поддръжката и ремонта на моторни превозни средства.
В рамките на МСП микропредприятията (с по-малко от 10 служители) имат най-голям дял в общия растеж на нетната заетост в стопанската дейност – 58%.
На второ място се нареждат новите предприятия (създадени преди по-малко от 5 години), на които се дължи огромна част от новите работни места. Над една четвърт (27%) от новите работни места са разкрити в нови предприятия в сферата на бизнес услугите, а най-малък е техният дял в нови предприятия в областта на транспорта и далекосъобщенията (6%).
Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото
Още: Най-важните новини за деня: 10 май 2025 г.
„В тези критични за европейската икономика времена сме свидетели на това как малките предприятия изпълняват и затвърждават ролята си на основни създатели на нови работни места. Значителният дял на МСП в разкриването на работни места подчертава тяхното стопанско значение, което е по-голямо от всякога, както
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Прогноза за времето - 11 май 2025 г. (неделя)
Още: 133 участника от цялата страна бягаха в първото спортно състезание „Марица 5“ (СНИМКИ)
и необходимостта да им се предоставя подкрепа на всички равнища. Ясно е, че малките и новите предприятия са от решаващо значение за възстановяването на икономическия растеж”, е позицията по темата на Антонио Таяни, заместник-председателят на Европейската комисия, отговарящ за политиката в областта на предприемачеството и промишлеността.
Според резултатите от изследването икономическата криза е оставила следа върху предприятия от всякакъв мащаб, като особено засегнати са микропредприятията. В резултат от икономическата криза от 2009—2010 г. броят на работните места в МСП е намалявал средно с 2,4 % годишно, в сравнение с 0,95 % годишно в големите предприятия. През 2010 г. тенденциите в заетостта все още бяха отрицателни, но при провеждането на изследването очакванията за 2011 г. вече се подобряваха. Делът на
предприятията, очакващи да съкратят служители през 2011 г., бе по-малък от дела на предприятията, които действително бяха съкратили служители през 2010 г.
Още: Посланикът на Украйна у нас: Има само една пречка за възстановяването на мира
Още: Прогноза за времето - 10 май 2025 г. (събота)
Освен отражението върху заетостта най-важната отрицателна последица от кризата за предприятията е общото свиване на търсенето на техните продукти и услуги (посочено от 62 % от дружествата), следвано от удължаването на сроковете за плащане от страна на клиентите (отбелязано от 48 % от дружествата) и на последно място, недостигът на оборотен капитал, от който са били засегнати 31 % от отговорилите.
Иновациите явно имат положителен ефект: иновационните предприятия, както и предприятията от държави, в които иновациите са по-развити, по-често докладват за растеж на заетостта, чийто коефициент е и по-висок.
Изследването е част от проекта „Преглед на постиженията на МСП“ и се основава на изследване на предприятия, проведено в края на 2010 г., което обхваща 27-те държави-членки на ЕС и други 10 държави, участнички в програмата за конкурентоспособност и иновации, а именно – Албания, бившата югославска република Македония, Израел, Исландия, Лихтенщайн, Норвегия, Сърбия, Турция, Хърватия и Черна гора.