Пентагонът улеснява връзките си с Латинска Америка

08 октомври 2012, 09:31 часа • 4039 | прочитания

Съединените щати искат да осъвременят своите споразумения за сътрудничество в областта на отбраната със страните от Латинска Америка и започнаха преговори в тази посока с Уругвай и Перу, съобщи Пентагонът в неделя, предаде БГНЕС.

Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“

Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!

"Днес Съединените щати и Уругвай са се съгласили да осъвременят своите споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, датиращи от 1952 г.", съобщи говорителят на Пентагона Джордж Литъл в края на среща между американския военен министър Леон Панета и уругвайския му колега Елеутерио Хюидобро.

Срещата се проведе в курорта Пунта дел Есте, където в понеделник започва X конференция на министрите на отбраната на Северна и Южна Америка.

"Това споразумение ще модернизира структурата на бъдещото сътрудничество в областта на отбраната" между двете страни, съобщи Литъл.

Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото

Още: Най-важните новини за деня: 10 май 2025 г.

Предишния ден в Лима, Леон Панета и перуанският му колега Педро Катериано обявиха за подобни преговори между САЩ и Перу. Споразумението САЩ - Перу също датира от 1952 г.

Според високопоставен служител осъвременяването би трябвало да улесни провеждането на военни учения.

Още: Прогноза за времето - 11 май 2025 г. (неделя)

Още: 133 участника от цялата страна бягаха в първото спортно състезание „Марица 5“ (СНИМКИ)

Правната рамка на тези споразумения също поставя "някои проблеми" в двустранните отношения, законите са се променили значително от тогава, смята служителят.

Вашингтон има подобни споразумения в областта на отбраната с Аржентина, Колумбия и Бразилия.

Редактор: Десислава Ушатова

Още: Посланикът на Украйна у нас: Има само една пречка за възстановяването на мира

Още: Прогноза за времето - 10 май 2025 г. (събота)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес