Сирия - безизходно положение

03 януари 2013, 13:23 часа • 24632 | прочитания

Най-малко 60 000 сирийци са загинали от началото на гражданската война в страната през март 2011 година, съобщи върховният комисар на ООН за правата на човека Нави Пилай. Въпреки броя на убитите, който Пилай нарече „наистина шокиращ”, пратеникът за мир Лахдар Брахими предупреди, че конфликтът може да отнеме живота на още 100 000 души до края на 2013 година, като може и да не се стигне до решаваща развръзка. Брахими предупреди, че войната представлява огромна опасност не само за сирийците, но и за съседните страни, и за целия свят. Дипломатът прогнозира, че ако конфликтът продължи, ще превърне Сирия в еквивалент на Сомалия – провалена държава.

Тези мрачни оценки на представителите на ООН целят да предизвикат важните международни играчи да действат по-решително, за да сложат край на конфликта. „Изборът е между политическо решение и пълен срив на сирийската държава”, предупреди Брахими и добави, че ако единствената алтернатива е „истински ад или политически процес, то всички неуморно трябва да работят за политическия процес”. Именно с това е натоварен самият Брахими, но той се сблъсква със същите проблеми, които пречеха на неговия предшественик – бившия генерален секретар на ООН Кофи Анан, който се оттегли от поста на мирен пратеник за Сирия през миналата година, след като участниците в сирийския конфликт и техните външни поддръжници отказаха да направят компромисите, нужни, за да се спре войната.

Политическо решение за прекратяване на войната, дори ако включва демократични избори, които почти със сигурност ще доведат до падането от власт на Асад, изисква опозицията да преговаря за преход с президента и с неговия режим. Но опозиционната Национална коалиция, формирана през миналия ноември с подкрепата на Запада и на арабските страни, упорито отказва да преговаря с Асад, като настоява, че предварително условие за разговорите е оттеглянето на президента. Опозицията и западни анализатори, които настояват за по-твърда намеса, са уверени, че падането на режима е неизбежно и се отнасят скептично към призивите за преговори. „Изглежда, че остават едва няколко седмици преди режимът да падне”, заявява Джефри Уайт, анализатор от Института за близкоизточна политика във Вашингтон. „С приближаването на края, съюзниците на режима може да отправят отчаяни молби за примирие с посредничеството на ООН, но опозицията не вижда никакво преимущество на този вариант”, отбелязва Уайт.

Въпреки усилията на Брахими и на по-приятелски настроените сили, като Русия и Китай, за договарянето на решение, самият режим изглежда, че не иска да приеме провеждането на демократичен преход, който ще доведе до падането му от власт. Лидерите на режима смятат, че се сражават с частите на опозицията до безизходно положение.

„Без някаква драматична външна намеса, Асад все още може да бъде на власт и през 2014 година”, казва Джошуа Ландис, експерт по въпросите на Сирия от университета в Оклахома. „При сегашната динамика няма нищо очевидно, което би го принудило да се оттегли. Той е барикадирал големите градове и позволява на бедната периферия да падне в ръцете на опозицията, но след това използва своите самолети и артилерия, за да опустоши тези райони. Близо две години след началото на конфликта опозицията така и не е успяла да установи пълен контрол над някой голям град. Това е лош знак за опозиционните части”, посочва Ландис.

„Въпреки уверените прогнози на опозицията и техните поддръжници, никой от опозицията днес не може да обясни как ще спечелят. Режимът е единен и разполага с тежки въоръжения. Много от представителите на опозицията продължават да смятат, че САЩ ще се намесят, за да наклонят везните на тяхна страна”, добавя анализаторът.

Засега обаче няма никакъв знак, че администрацията на Обама или някоя от другите западни сили, или ключови съседи като Турция, са решени да поемат значителните рискове, свързани с намеса, която да сложи край на създалото се безизходно положение в Сирия. А увеличаващият се брой на убитите едва ли ще промени това.

Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“

Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!

Тайм

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес