Има болести, които са опасни, дори и когато са мъчително преболедувани. Примерът с "унгарския пациент" показва, че заразата напада и страни, считани за трайно имунизирани. Но къде ли се губят лекарите?
Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!
Още: Почина журналист от БНР с 40 години опит в радиото
Унгария се изражда постепенно в автокрация. Въпреки това ЕС не проявява достатъчна строгост към правителството на Орбан. Създава се впечатлението, че упадъкът на демокрацията не представлява сериозна опасност за Европа.
Двайсет и три години след края на комунистическото насилие младата унгарска демокрация се изроди. Изведнъж лапсусът на бившия американски вицепрезидент Дан Куейл от 1989 е на път да се превърне в пророчество. Тогава той беше заявил: "Последните развития в Източна Европа са необратими, но това може бързо да се промени."
ЕС плаши със санкции, а премиерът Орбан дава празни обещания, за да не променя нищо в своята политика. Човек остава с впечатлението, че слабостта на еврото представлява по-голяма опасност за Европа, отколкото упадъкът на демокрацията. Каква е гаранцията, че и други страни няма да поемат по "унгарския път"?
Още: Най-важните новини за деня: 10 май 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 11 май 2025 г. (неделя)
Преди една година, тогава бяха изминали точно осем месеца след изборите, които осигуриха на Орбан мнозинство от две трети в парламента, преподавалият дълги години в Харвард унгарски икономист Янош Корнай публикува дълга статия срещу политиката на Будапеща. Според него се забелязвали непогрешими признаци за превръщането на Унгария в автокрация.
Ето и някои от аргументите на Корнай: "Парламентът, в който за опозиция не може и дума да става повече, се е превърнал в машина за гласуване; президентът не стои вече над партиите, а представлява само волята на правителството; под натиск е и прокуратурата; правомощията на Конституционния съд бяха така здраво орязани, че той не може да изпълнява повече контролни функции спрямо правителството; за разделение на властите в Унгария не може и дума да става."
Още: 133 участника от цялата страна бягаха в първото спортно състезание „Марица 5“ (СНИМКИ)
Още: Посланикът на Украйна у нас: Има само една пречка за възстановяването на мира
Английската дефиниция за демокрация - политическа система, в която правителството редовно вечеря с опозицията - никога не е била валидна в Унгария. Тук по правило на политическите противници се гледа като на врагове. Идеята за служебната легитимност, която не е обвързана с личности и партии, и затова изисква уважение и към политическите конкуренти, не е разпространена.
Новото в политиката на Орбан е нейната радикалност и това, че е насочена към циментиране на властта. Орбан открито признава, че ще направи всичко, за да може неговата партия Фидес да остане поне 20 години на власт. В края на януари Янош Корнай отново помести една дълга критична статия, в която анализира похватите и механизмите, с помощта на които кабинетът на Орбан консолидира властта си.
Главният момент, според Корнай, е централизиращата тенденция. Тя обхваща всички сфери на обществото, от финансовата управа до държавната опера, която сега е подчинена на комисар, назначаван пряко от министър-председателя. Орбан придава голямо значение на образователните институции. Предвижда се отговорността за училищата да бъде отнета от общините и поверена на държавата. Ще бъде въведена унифицирана учебна програма - 90 процента от нея ще бъдат задължителни, само до 10 процента ще могат да бъдат варирани според вижданията на учителите.
Още: Прогноза за времето - 10 май 2025 г. (събота)
Още: Най-важните новини за деня: 9 май 2025 г.
Корнай можа да помести необезпокояван своя критичен текст на цели пет страници във в. "Непсабадшаг" - бившия официоз на комунистическия режим, каква ирония на историята! Вярно, Унгария не е диктатура, но там укрепва една автокрация и не се знае колко време ще е необходимо, за да се завърне един ден страната отново към демокрацията. ЕС реагира на ставащото прекалено сдържано. Съюзът подценява опасността от зараза, произлизаща от ерозията на демокрацията в една страна-членка на ЕС.
Двама политици имат особено задължение да противодействат на тази заплаха. Ангела Меркел е израснала в условията на диктатура, бащата на Никола Саркози произхожда от Унгария. Тандемът "Меркози" би трябвало да бди не само над бюджетната дисциплина, но и да се противопостави енергично на размиването на демокрацията.
ДПА /БГНЕС