Залозите в сирийската гражданска война се покачват

26 юли 2012, 14:44 часа • 5878 | прочитания

През последните 17 месеца САЩ и техните съюзници гледаха ужасено, докато гражданската война в Сирия ескалира. Режимът на президента Башар Асад използва изключителна бруталност в опита си да потуши бунта срещу управлението. До момента са убити 18 000 души. Всички признаци сочат, че този конфликт между сунитските противници и жалките остатъци от алауитския режим само ще се усили.

До момента позицията на Вашингтон беше, че не трябва да има западна интервенция в Сирия, за да се защитят цивилните или да се смени режимът. За това имаше основателни причини. Президентът Башар Асад разполага с огромни възможности за противовъздушна отбрана, което би направило всяка атака трудна. Той запазва подкрепата на Русия и Иран, което означава, че има риск евентуална западна намеса да доведе до сблъсък с тези две държави. Освен това западният електорат се противопоставя срещу подобна операция след травмата от конфликтите в Ирак и Афганистан.

Но все пак едно нещо се променя. Конфликтът повече не може да бъде определян като гражданска война в рамките на една държава. Сега на риск е изложена стабилността на съседите на Сирия и има директни заплахи за сигурността на Запад. Три са нещата, които предизвикват безпокойство. Първо, част от запасите със застрашителните сирийски химически оръжия може да попаднат в ръцете на екстремисти. Второ, потокът от бежанци от Сирия може да дестабилизира съседите – преди всичко Ливан и Йордания. Трето, отслабването на Асад може да предизвика „сунитско пробуждане” срещу „Хизбулла” в Ливан и да се стигне до гражданска война. Имайки предвид това, западните военни стратези трябва да помислят как този конфликт ще се развие и какви форми на интервенция може да са нужни.

Няма лесни възможности. Немислимо е прилагането на кампания на „бърза доминация” с използване на съкрушителна сила за свалянето от власт на Асад. Така че, поне засега, остава възможността за операция да се защитят цивилните, подобна на тази в Либия. Но може да бъдат разработени и други планове. Ако Асад падне, може да се наложи Западът да изпрати мисия в Сирия, която да подкрепи неговия заместник и да гарантира сигурността на сирийските химически оръжия. Имайки предвид размера на бежанската криза, може да се наложи и мащабна хуманитарна операция в граничните райони на страната.

В свой доклад за Сирия, представен през тази седмица, Майкъл Кларк от Кралския институт за обединени услуги, обобщава ситуацията: „Ние не отиваме към интервенция, но със сигурност интервенцията идва към нас”. Този коментар отразява колко се покачват стратегическите залози в сирийския конфликт. Както Леон Троцки някога каза: „Може да не се интересувате от тази война. Но тази война се интересува от вас”.

Още: Изцяло затвориха платното за движение от София за Бургас на „Тракия“

Още: Кой има имен ден днес, 11 май 2025 г. Честито!

Файненшъл таймс

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес