Москов, Господ здраве да ти дава - и на всички нас!

15 декември 2015, 11:30 часа • 10413 | прочитания

Истинското действие на здравната реформа ще започне от април догодина. Между декември и април има пропаст – а пропаст се прескача с една крачка, не с две или три. Ако човек се е хванал с тази работа, няма време да се оглеждаш – вървиш напред. Така проф. Милан Миланов оправда решението на Петър Москов да остане здравен министър.

Коментар на редактора

Много героично прозвучаха думите на проф. Миланов, но това, което се оформя като здравна реформа, въобще не изглежда като Светия Граал, който ще излекува болното ни здравеопазване.

Първо – разделянето на основен и допълнителен здравен пакет става на базата на наредба. В основния пакет има 198 клинични пътеки !!! Това са 198 болести, от които съм убеден, че и един пациент не знае повече от три, за които не трябва да плаща. По-важният въпрос е лекарите дали ще ги знаят – няма никъде, на нито едно достъпно място, тези клинични пътеки! Може би в сайта на здравното министерство ще се появи по някое време – категория „Нормативни актове“. За по-простичък език коя болест за кой пакет е да не си и мечтаем – с д-р Хаус за ръчичка да ти обяснява, например що е то Insufficientia respiratoria, която може да премине в Tracheitis acuta и да се увериш кое за кой пакет е. Така, да знаем, да има къде да проверим, понеже българите сме неверници - и как няма да сме, когато липсва правосъдие.

Второ – великата Национална здравна карта. Къде са критериите, по които ще се определя с кои болници ще се сключват договори с НЗОК и с кои – не? Много е хубаво, че се взе решение да бъдат изритани търгашите от здравеопазването, само че нещата отиват към изритване на едни търгаши, които пречат на „нашите търгаши“ да работят. На това му казват окрупняване и монополизиране.

Помните ли административното обединение на девет университетски болници в София? Обяснението беше, че това се прави, за да се съкратят разходи за персонал и да се улесни работата. Има обаче и още едно – сега една обществена поръчка се прави за девет болници. Чудесна почва за някой да се уреди с тлъст договор, който иначе би бил пълна химера.

И днес проф. Миланов, и уволненият в първата половина на годината шеф на „Св. Иван Рилски“ Дечо Дечев, който беше успял да издигне болницата до невиждан финансов връх и за награда Москов го изгони, казаха едно – няма контрол! След като няма контрол, здравната реформа остава на хартия – и хубави, и лоши правила ще се заобикалят. А ще се заобикалят, защото няма кой да изправи на съд заобикалящите ги. Този съд и тази съдебна реформа, която трябваше да е много по-драстична, но не стана. Москов, обаче, остава да си прави здравна реформа. Плети, Петре, плети плета – на едри дупки, че да минава всичко през тях!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес