Кое е по-умно - капачки за буркани или да си модернизираме оръжията?

05 май 2025, 08:38 часа • 1582 | прочитания

В един брадат виц от времето на соца се казваше какъв трябва да е гербът на Съветския съюз - нещо като Купидон. Гол, но въоръжен и постоянно натрапващ любовта си. 

Тогава той беше от серията "Златната решетка", но днес е буквално самата действителност. Русия показва, че може да воюва неуморно. Нейните лидери постоянно се хвалят с модерни военни разработки и изправят света на нокти от вероятността да изпробват все по-нови оръжия, за които дори още писателите-фантасти не са се сетили. Още: Търсел баланс на силите: Путин плаши света с развитие на руския ядрен потенциал

Цяла Европа говори за модернизация на въоръжаването си, а Марк Рюте нееднократно призова страните от НАТО да си вдигнат отбранителните бюджети. Сега Европейската комисия реши да отдели 910 милиона евро именно за отбранителната промишленост. Това е факт, върху който българските управляващи трябва да се фокусират доста бързо, а не както с приемането на бюджета да го точат до безкрай и накрая да го претупат за две денонощия.

Пацифизмът е хубаво нещо, но реалността е друга

Колкото и да е човек пацифист по душа, реалностите са следните:

  • Русия води война в Украйна.
  • Милорад Додик много иска автономия и ако се наложи, Сърбия и Русия ще му дадат военна помощ.
  • В Централна Европа се мътят нови военни съюзи - един Господ знае каква ще им бъде целта.
  • Германия недвусмислено обяви, че ще модернизира армията си, а скандинавските страни просто купуват последните модели на всичко военно, за което се сетите. 
  • Турция няма да я мислим, за нея армията винаги е била на първо място. Още: Турция отбеляза рекорден износ на отбранителната си промишленост
  • Гърците пък са факири в това да измъкват пари от Европейския съюз и едва ли ще пропуснат и този случай.

Къде сме ние обаче?

Ако българският политик за малко си извади пръста от носа и реши да погледне по-далеч от него, ще види колко плачевно е състоянието на родното въоръжение. Тази разруха, започнала още по времето на перестройката, продължава и днес. И не става въпрос за онези поделения, правени и оборудвани от Варшавския договор, а за всичко.

Някак си в българското политическо пространство това не се артикулира. Разчита се само на голия патриотизъм. От него полза има, разбира се, но да се готвиш за война не е като да се облечеш в носия за някой празник. Или да владееш няколко кръшни хора. 

Не, истинският патриотизъм е да знаеш как да защитиш държавата си, семейството си и себе си. В тази насока твърде малко се работи и вина имат не само сегашните управници, а и всички техни предшественици. Още: Накъде отива светът: Очаква се скок в търсенето на системи за противоракетна отбрана

С приемането на България в НАТО като че ли нагласите останаха като през соца - има кой да ни пази. Е, сигурно има, но той пази главно своя интерес.

Пушката на съседа няма да ни свърши работа

Като ти потрябва пушка, е малко смешно да търчиш да искаш от съседа. Пък и в нашия случай - от кой съсед да я поискаме?

Модернизацията на отбраната е повече от наложителна, а и в момента в Европа ще има целево финансиране на тази индустрия. С какво българската да е по-лоша от която и да било в Европа? Няма ли да е добре както за този отрасъл, така и за целокупното ни население да се поразвие малко той, разбира се - в адекватна на търсенето посока? 

Крайно време е военната промишленост на България да получи и институционална грижа, защото моменти като сегашния бързо отминават и може след години пак да се питаме защо еди-кой си има еди-какви си неща, а ние правим капачки за буркани. Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет

До 2027 г. ще се раздадат 7,3 милиарда евро

Защото тези 910 милиона евро от Европейския фонд за отбрана (ЕФО), които Европейската комисия обяви, че ще инвестира в отбранителното производство в ЕС, не са никак малко. И освен тях до 2027 г. ЕФО ще раздаде 7,3 милиарда евро за сътрудничество, забележете - и между научноизследователски институции.

Съобщението на ЕК звучи почти като заявка какво е нужно: развитие на революционни технологии за промяна или замяна на съществуващи отбранителни изделия, концепции и способности, изготвяне на невидими за радарите материали, задвижвани от изкуствен интелект системи за ПВО, европейски роторни летателни апарати, както и европейска система за разчистване на мини. Още: Вигенин: Военната ни промишленост има нужда от технологично обновление

Ще се финансират още разработки за военно-медицинска помощ, за преодоляване на химическите, биологичните, радиологичните и ядрените заплахи, биотехнологиите, усъвършенстване на военните действия, включително при въздушен бой, както и за въздушната и ракетната отбрана.

И всичко това са средства, които ще бъдат осигурени безвъзмездно. Ако не искаме да си ходим все така пронизани от стрелите на съветския Купидон, е добре да си отворим очите за тези възможности. Защото той може и да си е все така гол, но за разлика от нас е доста добре въоръжен.

Автор: Евелина Гечева

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евелина Гечева
Евелина Гечева Отговорен редактор
Новините днес