ЕС смята за необходимо да се избегне сценария на военна интервенция във Венецуела, застъпва се за мирно разрешаване на кризата без използване на сила, заяви пред репортери в понеделник говорителят на дипломатическата служба на Еврокомисията Мая Коциянчич.
Още: "Другарю Путин, просто отиди": бразилският президент кацна в Москва, убеждава диктатора за Турция
Още: САЩ не искат Зеленски да се появява на срещата на върха на НАТО в Хага
"Ние се придържаме към изложената по-рано позиция относно необходимостта от мирно решение на кризата в страната, която не включва използването на сила. Нашата позиция е, че всяка военна намеса трябва да се избягва", заяви Коциянчич на брифинг в ЕК, предаде БГНЕС.
Според нея ЕС продължава да работи в рамките на международна контактна група, за да създаде условия за политическо решение на кризата, включително за организиране на нови избори, както и за решаване на хуманитарни въпроси.
Тя каза, че ще се проведе среща в Брюксел на 28 февруари, за да се подготви следващата министерска среща на контактната група, чиято дата все още се уточнява.
Още: Пентагонът видя как войната в Украйна прераства в пряк конфликт САЩ-Русия
Председателят на парламента на Венецуела Хуан Гуайдо на 23 януари се обяви за временен държавен глава. Съединените щати и няколко други страни, включително повече от 20 европейски държави, обявиха признаването си. Русия, Китай и няколко други държави подкрепиха Николас Мадуро като легитимен президент на Венецуела.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Погледнах в очите му и видях душата му": Колко американски президенти успя да излъже Путин