Бягство от затвора, лудост и марихуана: "Най-бедният президент" този път не се размина със смъртта (СНИМКИ)

14 май 2025, 11:43 часа • 997 | прочитания

Бившият уругвайски президент Хосе Мухика, известен като Пепе, почина на 89-годишна възраст - само седмица преди да навърши 90-ия си юбилей. Някогашният партизанин, който управляваше южноамериканската страна от 2010 до 2015 г., беше известен като "най-бедния президент в света" заради скромния си начин на живот. Настоящият държавен глава Яманду Орси съобщи за смъртта на предшественика си, като написа в социалните мрежи: "Благодаря ти за всичко, което ни даде, и за дълбоката ти любов към твоя народ".

Причината за смъртта на политика не е известна, но той е страдал от рак на хранопровода.

Критик на консуматорския начин на живот

Мухика се превърна в известна политическа фигура в Латинска Америка и извън нея заради простичкия начин на живот, който водеше като президент, критиките си към консуматорството и социалните реформи, които насърчаваше. Именно благодарение на тях Уругвай стана първата страна, легализирала употребата на марихуана за развлечение.

Неговата световна популярност е необичайна за президент на Уругвай - страна с едва 3,4 млн. жители, където наследството му породи и някои противоречия.

Снимка: Getty Images

Политик или не съвсем?

Въпреки че мнозина бяха склонни да гледат на Мухика като на човек извън политическата класа, това не беше така. Той заявяваше, че страстта му към политиката, както и към книгите и обработката на земята, му е предадена от майка му, която го е отгледала в дом от средната класа в столицата Монтевидео. Там той се ражда на 20 май 1935 г., там и умира на 13 май 2025 г.

Още: Коя е най-малката държава в Южна Америка

Като младеж, Мухика е член на Националната партия - една от традиционните политически сили в Уругвай, която по-късно се превръща в дясноцентристка опозиция на неговото правителство.

През 60-те години на миналия век помага за създаването на Движението за национално освобождение на (Тупамарос) - лява градска партизанска групировка, която извършва нападения, отвличания и екзекуции. Мухика винаги е твърдял, че не е извършил нито едно убийство.

На косъм от смъртта

Повлияно от кубинската революция и международния социализъм, Тупамарос започва кампания на тайна съпротива срещу уругвайското правителство, което по това време е конституционно и демократично, въпреки че левите го обвиняват, че става все по-авторитарно.

Снимка: Getty Images

През този период Мухика е залавян четири пъти. При един от тези случаи, през 1970 г., той е прострелян шест пъти и едва не умира.

На два пъти бяга от затвора, като в единия случай бяга през тунел заедно със 105 други задържани членове на Тупамарос - едно от най-големите бягства в историята на уругвайските затвори.

Когато уругвайските военни извършват преврат през 1973 г., те го включват в групата на деветима заложници, които заплашват да убият, ако партизаните продължат с нападенията си.

През 70-те и 80-те години на миналия век, когато прекарва повече от 14 години в затвора, той е измъчван и прекарва по-голямата част от това време в тежки условия и изолация. Освободен е през 1985 г., когато Уругвай се връща към демокрацията. Казвал е, че по време на престоя си в затвора е изпитал лудост, страдал е от мании и дори е разговарял с мравки.

Денят, в който е освободен, е най-щастливият му спомен, споделяше самият той: "Да стана президент, е незначително в сравнение с това".

От партизанин до президент

Няколко години след освобождаването си Мухика става депутат в Камарата на представителите и в Сената, съответно долната и горната камара на парламента.

Още: Невиждано досега: 2000 мъртви пингвини изхвърлени на уругвайския бряг (ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

През 2005 г. вече е министър в първото правителство на "Френте Амплио" - уругвайската лява коалиция, а през 2010 г. става президент на страната. По това време той е на 74 години и за останалия свят все още е неизвестен.

Изборът му бележи важен момент за латиноамериканската левица, която по това време вече е силна на континента. Мухика обаче управлява по свой собствен начин, като на няколко пъти демонстрира прагматизъм и дързост, твърдят политически коментатори.

По време на неговото управление, в условията на доста благоприятна международна обстановка, уругвайската икономика нараства със среден годишен темп от 5,4%, бедността намалява, а безработицата остава ниска.

Уругвай привлече световното внимание и заради социалните закони, приети от парламента през тези години - легализирането на абортите, признаването на еднополовите бракове и държавното регулиране на пазара на марихуана.

Беднякът с власт

По време на мандата си Мухика отказва да се премести в президентската резиденция, както обикновено правят държавните глави по света. Вместо това той остава със съпругата си - бившата партизанка и политик Лусия Тополански. Живеят в скромния им дом в покрайнините на Монтевидео, без домашна помощница и почти без охрана.

Това, съчетано с факта, че винаги се е обличал небрежно, карал е Volkswagen Beetle от 1987 г. и е раздавал голяма част от заплатата си, кара някои медии да го нарекат "най-бедния президент в света".

Снимка: Бразилският президент Луис Инасио Лула да Силва целува Хосе Мухика, Getty Images

Мухика обаче винаги е отхвърлял тази своеобразна титла. "Казват, че съм най-бедният президент. Не, не съм", заяви той в интервю за BBC през 2012 г. "Бедни са тези, които искат повече (...), защото са в безкрайна надпревара".

Критиките срещу Хосе Мухика

Въпреки че Мухика проповядва строги икономии, неговото правителство увеличава значително публичните разходи, което увеличава фискалния дефицит и кара опонентите му да го обвинят в разточителство.

Мухика е критикуван и за това, че не е успял да промени нарастващите проблеми в уругвайското образование, въпреки че беше обещал, че образованието ще бъде основен приоритет за неговата администрация.

Още: Бос от италианската мафия избяга от затвор в Уругвай

Въпреки това, за разлика от други лидери в региона, той никога не е бил обвиняван в корупция или в подкопаване на демокрацията в страната си.

Към края на управлението си Мухика има висок рейтинг на вътрешна популярност - близо 70%, и е избран за сенатор, но също така прекарва част от времето си в пътувания по света, след като се оттегля от поста президент.

"Какво е това, което привлича вниманието на света? Това, че живея с много малко, в обикновена къща, че се движа със стара кола? Тогава този свят е луд, защото е изненадан от това, което е нормално", разсъждаваше той, преди да напусне поста си.

Снимка: Getty Images

Мухика се оттегля от политиката през 2020 г., въпреки че остава централна фигура в Уругвай.

Политическият му наследник Яманду Орси е избран за президент през ноември 2024 г., а неговата група във "Френте Амплио" получава най-голям брой места в парламента след връщането на страната към демокрация.

Миналата година Мухика обяви, че е болен от рак, и зачестиха препратките към възрастта му и неумолимата близост на смъртта, но той винаги приемаше крайния резултат като нещо естествено, без драма, разказва BBC.

"Човек знае, че смъртта е неизбежна. И може би тя е като солта на живота", казваше Хосе Мухика.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес