"Погледнах в очите му и видях душата му": Колко американски президенти успя да излъже Путин

14 май 2025, 08:00 часа • 1584 | прочитания

Проблемът на Доналд Тръмп е, че възприема Владимир Путин според собствените си представи - като опитен и прагматичен събеседник, а не такъв, какъвто е в действителност - бивш подполковник от КГБ, майстор на тъмното изкуство на безмилостната манипулация. Тръмп се е формирал в агресивната и хищническа среда на пазара на недвижими имоти в Ню Йорк. Докато Путин - в суровите условия на идеологическия максимализъм на Института "Червено знаме" на КГБ.

Но Тръмп не е първият американски президент, който е хранил някакви илюзии по отношение на Путин. Опитът на неговите предшественици е също толкова печален, пише Том Роган, кореспондент по националната сигурност, за The Wall Street Journal

Първи беше Клинтън: Той избра да мълчи

Първият американски президент, който трябваше да се справи с Путин, беше Бил Клинтън. Той избра да не се фокусира върху нарушенията на човешките права в Русия, включително пълното пренебрежение от страна на Путин към жертвите сред цивилното население във Втората чеченска война. Вместо това, Клинтън предпочете да се съсредоточи върху опитите си да убеди Путин да се присъедини към международния демократичен ред, установен след Студената война.

Още: Зеленски забрани преговори с Путин и Русия: Президентът на Украйна развенча руската опорка (ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

Путин напълно го игнорира и започна да сплашва руските медии, създаде кръг от олигархични приближени, които разменяха баснословни богатства за политическа лоялност, и въведе системна корупция в икономиката на страната. И всичко това се случи, докато администрацията на Клинтън бездействаше.

После дойде ред на Буш. Той "погледна в душата на Путин" и... сгреши

Следващият беше Джордж Буш. През юни 2001 г., след първата си среща с Путин, той заяви: "Погледнах го в очите и видях, че е много прям и надежден човек. Усетих душата му." 

Още: Плачеха да не си тръгват: Путин за чуждите компании, напуснали руския пазар. "Но сега извиненията им няма да са достатъчни" (ВИДЕО)

Снимка: Getty Images

Тези думи се превърнаха в класически пример за това как Путин може да заблуди един американския президент с помощта на психологическите трикове на КГБ.

Путин се възползва от силната набожност на Буш - ревностен християнин, като му пробута историята за това как кръстът на майка му по чудо оцелял след пожар на дачата им. В наши дни той използва подобна тактика и спрямо главния съветник на Тръмп по външната политика, Стив Уиткоф, като му каза, че се е молил за Тръмп, когато е научил за опита за покушение срещу него миналия юли.

Снимки: Getty Images

Путин никога не е бил проевропейският реформатор, какъвто го виждаше Буш. Към края на втория мандат на американския президент, Путин вече беше успял да извърши сериозна кибератака срещу членката на НАТО Естония, активно беше подкрепил ядрената програма на Иран и беше нахлул в Грузия.

Трети беше Обама: Прекалено възпитан и търпелив

Когато Барак Обама встъпи в длъжност през 2009 г., той на практика си затвори очите пред неотдавнашното нахлуване на Русия в Грузия и обеща да направи "презареждане" на отношенията. През юли същата година той пристигна в Москва, за да се срещне с Путин. Съветникът на Обама Майкъл Макфол, по-късно посланик в Русия (2012–2014), описа в книгата си от 2018 г. как Путин буквално е доминирал в преговорите:

Снимка: Getty Images 

"Путин говори без прекъсване почти през цялото време, изброявайки всички несправедливости, които твърдеше, че са извършени от администрацията на Буш. Той беше човек с огромно вътрешно раздразнение. Обама слушаше търпеливо, може би прекалено търпеливо... Аз трябваше да дам брифинг за пресата за срещата, но как можех да кажа на репортерите, че Обама просто е слушал през цялото време?"

Още: Украйна е готова да вдигне забраната за преговори с Путин, ако той се появи в Истанбул

Путин се възползваше от отстъпчивостта на Обама. От 2008 г. насам Русия редовно нарушаваше Договора за ядрените сили със среден обсег (INF), от който САЩ официално се оттеглиха едва през 2019 г. по времето на Тръмп. През 2016 г. руските сили за сигурност започнаха да тормозят американски дипломати и служители на разузнаването в Москва. През това време Русия анексира Крим и започна война в югоизточна Украйна, намеси се в гражданската война в Сирия на страната на Башар Асад и свали гражданския самолет MH17 над Донбас.

Обама толкова се страхуваше от ескалация, че отказа да предостави смъртоносни оръжия на Украйна. Дори когато Русия хакна сървърите на Демократическата партия на САЩ и в разгара на предизборната кампания през 2016 г. изтекоха имейли, Обама само безпомощно помоли Путин да "спре".

Байдън наложи "Позитивен тон". И само след 8 месеца Русия нахлу в Украйна

Следващият президент Джо Байдън се срещна с Путин през юни 2021 г. в Женева. След срещата той каза: "Цялата външна политика е логично продължение на личните взаимоотношения. Това е същността на човешката природа. Тонът на цялата среща беше добър и позитивен." 

Осем месеца след този "позитивен" тон Путин започна пълномащабната си война срещу Украйна.

След началото на войната Байдън помогна за въвеждането на мащабни международни санкции срещу Русия. Той обаче многократно отлагаше доставката на противотанкови оръжия, на ракетни системи с голям обсег и на изтребителите F-16 на Украйна. Той също така ограничи маршрутите на американските дронове над Черно море, за да избегне директни сблъсъци с Русия. И тук се налага сравнението с Великобритания - дори след като Русия изстреля ракета близо до британски разузнавателен самолет през 2022 г., Обединеното кралство продължи да лети в региона с ескорт от изтребители.

Снимка: Getty Images

Байдън прие твърде сериозно ядрените заплахи на Путин и направи твърде малко, за да помогне на Украйна да се защити. Именно Байдън зададе тона за свръхприспособимост пред лицето на руската реторика.

Уроците от Великобритания: Къде свършват илюзиите

Но може би най-поразителният пример за последствията от толерирането на манипулациите на Путин не е в Америка, а във Великобритания от времето на Тони Блеър. През 2001 г., по време на посещение в Москва по повод рождения ден на Путин, премиерът Блеър заяви: "Още от първата ни среща осъзнах, че президентът Путин е човек с въображение и смелост, способен да преосмисли двустранните отношения." 

Как му благодари Путин? Руските олигарси започнаха да изкупуват активи в Лондон, да използват финансови лостове, за да влияят на британските медии, да сплашват местни журналисти и да прикриват дейността на руските агенти, които използваха дори нервнопаралитични вещества срещу опозиционни фигури, включително при опити за отравяне на територията на Великобритания.

Тръмп би трябвало да запомни добре всичко това. Американският президент може и да харесва сделките, но Путин е далеч по-безмилостен отколкото е пазарът на недвижими имоти в Ню Йорк.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес