Успешно изпитание: САЩ изстреля нова балистична ракета (ВИДЕО)

04 юни 2024, 22:30 часа • 4551 прочитания

Американската армия извърши тестово изстрелване на междуконтинентална балистична ракета. Minuteman III бе пусната без бойна глава от полигона Ванденберг в Калифорния сутринта на 4 юни, съобщиха от пресслужбата на военната база.

Още: Какво е условието на САЩ за сделката с полезните изкопаеми с Украйна?

Още: Не се спира: Тръмп със странна идея за чл. 5 от Договора на НАТО

Тестът в 12:56 сутринта тихоокеанско време беше извършен от съвместен екип от летци от Глобалното ударно командване на ВВС, клон на ВВС на САЩ, отговарящ за ядреното възпиране, и беше подкрепен от пазителите на Космическите сили, каза командването в съобщение съобщение. В съобщението се отбелязва, че програмата за тестово изстрелване е предназначена „да потвърди и провери безопасността, сигурността, ефективността и готовността на оръжейната система“.

Още: The Guardian: Тръмп сложи юзди на Мъск след съдебни шамари (ВИДЕО)

Още: Предстои среща Украйна - САЩ в Саудитска Арабия. Какво се очаква?

„Това тестово изстрелване бележи началото на една забележителна седмица за нашите пазители и летци във Ванденберг, с две тестови изстрелвания“, каза полковник Брайън Титус, заместник-командир на военното звено Space Launch Delta 30 в изявление. „Тези тестове имат огромно значение не само за отбраната на нашата нация, но и служат като основен момент за демонстриране на изключителните способности и опит на нашия специализиран екип“, добави той.

В момента има 400 ракети Minuteman III в различни бази на военновъздушните сили в цялата страна, които военното крило описва като стратегическа оръжейна система, предназначена да служи като "надеждно и ефективно средство за ядрено възпиране".

Още: Ще продължи ли Вашингтон да доставя оръжия на Киев? Отговорът на Келог (ВИДЕО)

Още: Държавният секретар на САЩ Марко Рубио излезе в ефир с кръст на челото (ВИДЕО)

Подобни тестове са били извършвани повече от 300 пъти преди, каза Space Launch Delta 30, добавяйки, че те „не са резултат от текущи световни събития“, а вместо това възнамеряват „да демонстрират, че ядреното възпиране на Съединените щати е безопасно, сигурно и надеждно и ефективни за възпиране на заплахи от 21-ви век и успокояване на нашите съюзници."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес