Земетресението в Мексико е най-силното за страната от 100 години насам

08 септември 2017, 15:08 часа 1860 прочитания

Земетресението с магнитуд 8,4, което удари южното крайбрежие на Мексико, е най-силното, регистрирано в страната, през последните 100 г., заяви мексиканският президент Енрике Пеня Нието, пише вестник The Independent.

Още: САЩ настояват боевете в Сирия да спрат

Още: САЩ наложиха ограничения на полетите от Мексико

Той уточни, че трусовете са нанесли значителни щети, а първоначално около един милион души са останали без електричество.

Пеня Нието предупреди, че след първоначалното земетресение е имало около 62 вторични труса, като е възможно най-силният от тях да е бил с магнитуд 7,2.

Властите съобщиха, че земетресението е било усетено също така в столицата, която се намира на повече от хиляда километра от епицентъра. Освен това още след първия трус властите предупредиха за възможност от цунами.

Още: Директорът с извънбрачна връзка от концерта на Coldplay подаде оставка

Още: Писал ли е неприлична бележка до Епстийн? Тръмп завежда дело за клевета

„Това беше мащабно земетресение“, уточни държавният глава. „То е с по-голям магнитуд от това, което мексиканците помнят от 1985 г.“, допълни Пеня Нието.

Луси Джоунс, която е сеизмолог в Калифорния, отбеляза, че се е очаквало подобно земетресение в региона, предаде Фокус.

„При западното крайбрежие на Мексико се намира така наречената зона на субдукция - тихоокеанската плоча се движи под полуострова на Мексико“, подчерта специалистът. „Разломът е много плитък и поради тази причина това е място, където сравнително често се случват големи земетресения“, допълни Джоунс.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес